Poljsku su 1939. podijelili komunistički i nacistički zločinci između sebe. Blaženog mučenika Guza, prvo su uhitili komunistički krvnici i strpali u logor, ali je uspio pobjeći. Zatim su ga nacisti odveli u Sachsenhausen. Kada zbog otekline na nozi nije više mogao raditi, zlikovci su ga umorili ulijevajući u njega vodu gumenom cijevi. Neposredno prije smrti rekao je svećeniku do sebe: „Ja odlazim Bezgrešnoj, ti ostani ovdje i čini ono što moraš.“
Blaženi Józef Innocenty Guz, poljski mučenik, svećenik, franjevac konventualac, rođen je 8. ožujka 1890. u Lavovu (danas Ukrajina) kao Józef Wojciech Guz. Surađivao je sa svetim Maksymilianom Kolbeom i djelovao od 1933. do 1936. kao ispovjednik u franjevačkom samostanu Niepokalanów (Paprotnia, mazowiecko vojvodstvo).
Kad su sovjetske okupacijske trupe ušle u Poljsku, otac Innocenty je 21. ožujka 1940. stavljen u kućni pritvor u župnom dvoru u Adamowiczama kod Grodna, ali je uspio pobjeći. Zatim su ga uhvatili njemački okupatori i držali ga neko vrijeme u zatvorima Suwałki (podlasko vojvodstvo) i Działdowo (varminjsko-mazursko vojvodstvo).
Naposljetku su ga 8. svibnja strpali u koncentracijski logor Sachsenhausen, tridesetak kilometara sjeverno od Berlina. Tamo je osuđen na prisilni rad, a nacistički zločinci sustavno su ga mučili i tukli. Pretrpio je mnoge ozljede i lomove. Kada zbog otekline na nozi nije više mogao raditi, zlikovci su ga umorili ulijevajući u njega vodu gumenom cijevi. Neposredno prije smrti rekao je svećeniku do sebe: „Ja odlazim Bezgrešnoj, ti ostani ovdje i čini ono što moraš.“
Dogodilo se to 6. lipnja 1940. u Sachsenhausenu (Oranienburg). Blaženim ga je proglasio njegov veliki zemljak papa Ivan Pavao II, 13. lipnja 1999. u Varšavi, sa skupinom od 108 poljskih mučenika.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.