Američki reper Kendrick Lamar, pop zvijezda Taylor Swift, britanski kantautor Ed Sheeran, američki rock band Alabama Shakes i hit “Uptown Funk” Marka Ronsona i Brune Marsa obilježili su 58. dodjelu glazbenih nagrada Grammy, koja je održana u utorak u Staples Centru u Los Angelesu.
Kendrick Lamar imao je najviše nominacija, čak 11, od čega je osvojio pet Grammya, među kojima i za najbolju rap pjesmu i rap album, no njegov vrlo hvaljeni “To Pimp A Butterfly” nije uspio postati albumom godine.
Taylor Swift za svoj “1989” dobila je Grammye za album godine i najbolji vokalni pop album, a s Lamarom je podijelila nagradu za najbolji glazbeni video za “Bad Blood”. Američkoj superzvijezdi Grammyi i nisu neka novost jer ih je do ove godine već osvojila deset.
R&B dvojac, producent Mark Ronson i pjevač Bruno Mars dobili su nagradu za ploču godine za svoj zarazni plesni hit “Uptown Funk”, koji im je donio Grammy i za najbolju pop izvedbu u duetu/grupi. Mars je nagrade posvetio fanovima, prije svega onima koji su plešući pomogli da “Uptown Funk” postane jedan od najvećih hitova godine.
Blues-soul band Alabama Shakes osvojio je tri Grammya – za najbolju rock izvedbu i rock pjesmu “Don’t Wanna Fight”, te za najbolji alternativni album “Sound & Color”. Njihov uspjeh stigao je nakon što su proteklih godina već bili triput nominirani, između ostalog i za najboljeg novog izvođača, no do ove godine nisu osvojili ništa.
Ed Sheeran osvojio je svoj prvi Grammy u komercijalno vrlo uspješnoj karijeri za najbolju solo pop izvedbu pjesme “Thinking Out Loud”, koja je potom proglašena i pjesmom godine. Sheeranu je Grammy uručio legendarni Stevie Wonder, što je 24-godišnjeg Engleza potaknulo na priznanje kako bi bio šokiran da su mu kao klincu rekli da će jednog dana dobiti nagradu iz Wonderovih ruku.
Svoj prvi Grammy dobio je i Justin Bieber za najbolju dance ploču zajedno sa DJ-ima Skrillexom i Diplom.
Nagradu za najbolju novu izvođačicu dobila je Meghan Trainor, američka pjevačica čiji je debi album “Title” dospio na prvo mjesto Billboardove liste najprodavanijih albuma, s kojeg je skinuto nekoliko hit singlova, među kojima i najpoznatiji “All Abouth That Bass”.
Devetorostruki dobitnik Grammya, američki kantautor i glumac John Legend predvodio je skupinu zvijezda koja je odala počast Lionelu Richieu izvodeći neke od njegovih najvećih hitova poput “Easy” i “Hello”. Uz Legenda pjevali su Demi Lovato, Luke Bryan, Tyrese Gibson i Meghan Trainor, da bi im se na kraju pridružio i sam Richie u izvedbi nezaboravne “All Night Long”.
Trosatni show u Staples Centru bio je prilika i za iskazivanje poštovanja prema veličini pokojnog Davida Bowiea, što je učinila Lady Gaga u psihodelijom obojanom nastupu u kojem je, obučena u neke od njegovih kostima, izvela medley od 10 Bowievih hitova – “Space Oddity”, “Changes”, “Ziggy Stardust”, “Suffragette City”, “Rebel Rebel”, “Fashion”, “Fame”, “Under Pressure”, “Let’s Dance” i “Heroes”.
Počast je odana i još nekima od nedavno preminulih glazbenih zvijezda – članovi Eaglesa su zajedno s kantautorom Jacksonom Brownom izvedbom velikog hita s početka karijere “Take It Easy” odali priznanje jednom od osnivača Eaglesa Glennu Freyu.
Stevie Wonder je s a capella grupom Pentatonix podsjetio na Mauricea Whitea, osnivača funk velikana Earth, Wind & Fire, a Bonnie Raitt se zajedno sa Chrisom Stapletonom i Garyem Clarkom još jednom poklonila legendarnom blueseru B. B. Kingu.
Trebala je nastupiti i Rihanna, no u zadnji čas je morala otkazati nastup zbog bronhitisa.
Popis važnijih dobitnika Grammya:
Ploča godine: Mark Ronson feat. Bruno Mars – Uptown Funk
Album godine: Taylor Swift – 1989
Pjesma godine: Ed Sheeran – Thinking Out Loud
Najbolja rock izvedba: Alabama Shakes – Don’t Wanna Fight
Najbolji novi izvođač: Meghan Trainor
Najbolji glazbeni video: Taylor Swift & Kendrick Lamar – Bad Blood
Najbolji glazbeni film: Asif Kapadia – Amy
Najbolja solo pop izvedba: Ed Sheeran – Thinking Out Loud
Najbolja pop izvedba u duetu/grupi: Mark Ronson feat. Bruno Mars – Uptown Funk
Najbolji vokalni pop album: Taylor Swift – 1989
Najbolji urbani album: The Weeknd – Beauty Behind The Madness
Najbolji dance/elektronski album: Skrillex And Diplo – Skrillex And Diplo Present Jack Ü
Najbolja dance ploča: Skrillex And Diplo With Justin Bieber – Where Are Ü Now
Najbolji country album: Chris Stapleton – Traveller
Najbolja country pjesma – Little Big Town – Girl Crush
Najbolji album alternativne glazbe: Alabama Shakes – Sound & Color
Najbolji rock album: Muse – Drones
Najbolja rock pjesma: Alabama Shakes – Don’t Wanna Fight
Najbolja metal izvedba: Ghost – Cirice
Najbolji R&B album: D’Angelo And The Vanguard – Black Messiah
Najbolja R&B pjesma: D’Angelo And The Vanguard – Really Love
Najbolji rap album: Kendrick Lamar – To Pimp A Butterfly
Najbolja rap pjesma: Kendrick Lamar – Alright
Najbolji jazz vokalni album: Cécile McLorin Salvant – For One To Love
Najbolji jazz instrumentalni album: John Scofield – Past Present
Najbolji latino pop album: Ricky Martin – A Quien Quiera Escuchar
Najbolji blues album: Buddy Guy – Born To Play Guitar
Najbolji americana album: Jason Isbell – Something More Than Free
Najbolji bluegrass album: The Steeldrivers – The Muscle Shoals Recordings
Najbolji folk album: Bela Fleck & Abigail Washburn – Bela Fleck And Abigail Washburn
Najbolji world music album: Angelique Kidjo – Sings
Najbolji reggae album – Morgan Heritage – Strictly Roots
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.