Srijeda, 15 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Međunarodni dan arhiva: Otvaranje arhiva preduvjet je za sučeljavanje s komunističkom prošlošću

Podijeli

Dana 9. lipnja obilježava se Međunarodni dan arhiva. Hrvatska arhivistika prvi put obilježila je ovaj dan 2009. i od tada to čini svake godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije gotovo dvije godine je donesen novi HDZ-ov zakon o arhivima kojim je velik dio građe iz vremena komunizma postao nedostupan javnosti. HDZ-ov zakon, kojega je pripremilo Ministarstvo kulture, od stručnjaka je ocijenjen kao „korak unazad“ u odnosu na ranije važeći Mostov zakon o arhvima, koji je bio na snazi samo godinu dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otvaranje arhiva bitan je preduvjet za proces kojeg obično nazivamo „lustracijom“, a koji označava sučeljavanje i raščišćavanje komunističke prošlosti.

O potrebi sučeljavanja s posljedicama totalitarnog komunističkog sustava i donošenju posebnog zakona koji bi regulirao to područje, govore čak tri europske rezolucije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezolucija 1096

Prva je Rezolucija Parlamentarne skupštine Vijeća Europe broj 1096. o mjerama za uklanjanje nasljeđa bivših komunističkih totalitarnih sustava koja je stupila na snagu 1996. godine, a koju je moguće u cijelosti na engleskom jeziku pročitati ovdje. U njoj se ističe kako bi jedna od mjera za njezino provođenje svakako bila donošenje odgovarajućeg zakona kojim bi se reguliralo navedeno područje.

Rezolucija 1481

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Druga je Rezolucija Parlamentarne skupštine Vijeća Europe broj 1481 o osudi komunističkih zločina, koja je stupila na snagu 2006. godine, a koju u cijelosti možete pročitati ovdje.

„Totalitarne komunističke režime, koji su u prošlom stoljeću vladali Srednjom i Istočnom Europom, a koji su još uvijek na vlasti u nekoliko zemalja svijeta, karakteriziraju, bez izuzetka, teška kršenja ljudskih prava. Ta su kršenja različita, ovisno o kulturi, zemlji i povijesnom razdoblju, a uključuju pojedinačna i kolektivna ubojstva i egzekucije, smrt u koncentracijskim logorima, izgladnjivanje, deportacije, mučenje, ropski rad i druge oblike masovnog fizičkog terora, progon zbog nacionalne ili vjerske pripadnosti, kršenje slobode svijesti, mišljenja i izražavanja, slobode tiska, te nedostatak političkog pluralizma.“ – stoji u ovoj Rezoluciji, koja nadalje ističe:

“Parlamentarna skupština odlučno osuđuje teška kršenja ljudskih prava počinjena od strane totalitarnih komunističkih režima te izražava suosjećanje, razumijevanje i priznanje za žrtve tih zločina.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prije godinu dana HDZ izglasovao novi Zakon o arhivima – znate li koje je sve gradivo postalo nedostupno?

Zakon o arhivima (1): Sjećate li se kako je Plenković reagirao kada je Most prvi put predložio otvaranje arhiva?

Zakon o arhivima (2): zašto je lani tijekom razgovora o arhivima ministrica kulture gađala Grmoju mobitelom?

Kristina Gogić: Lustracija još traje u istočnoj Njemačkoj, a Hrvatska i Slovenija jedine su postkomunističke članice EU-a u kojima nije provedena

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Rezoluciji također stoji: „Skupština poziva sve komunističke i post-komunističke stranke u svojim državama članicama, koje to još nisu učinile, da ponovno ocijene povijest komunizma i svoju vlastitu prošlost, da se jasno distanciraju od zločina totalitarnih komunističkih režima te da ih potpuno jasno osude.“

Rezolucija Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Treća je Rezolucija Europskog parlamenta o europskoj savjesti i totalitarizmu koja je stupila na snagu 2009. godine. Nju je u cijelosti moguće pročitati ovdje. Od njezinih bitnih elemenata izdvajamo riječi iz čl. 6:

„Europski parlament žali što je 20 godina nakon raspada komunističkih diktatura u srednjoj i istočnoj Europi pristup dokumentima koji su od osobne važnosti ili potrebni za znanstvena istraživanja još uvijek bezrazložno ograničeni u nekim državama članicama, poziva na pravni napor u svim zemljama članicama prema otvaranju arhiva, uključujući i one iz bivše službe unutarnje sigurnosti, tajne policije i obavještajne agencije iako treba poduzeti korake kako bi se osiguralo da se taj proces ne bi zlorabio za političke svrhe…“

Čl. 16. iste rezolucije precizira: „Europski parlament uvjeren je kako je krajnji cilj otkrivanja i ocjenjivanja zločina počinjenih od strane komunističkih totalitarnih režima pomirenje, koje se može postići prihvaćanjem odgovornosti, moleći za praštanje i njegovanje moralne obnove…“

Zakon o arhivima: Kako je Šeks došao do dokumenata iz kojih je novinar Jutarnjeg otkrio njegovu djelatnost u jugoslavenskim tajnim službama?

Zakon o arhivima: Kako je 2017. iz Hrvatskog državnog arhiva nestao Mesićev dosje, a Šeksov postao nedostupan?

Zakon o arhivima: Je li pitanje arhiva bilo u pozadini pada vlade HDZ-Most?

Iz navedenog je vidljivo nastojanje Europskog parlamenta prema otvaranju arhiva, „uključujući i one iz bivše službe unutarnje sigurnosti, tajne policije i obavještajne agencije.“

Hoće li Hrvatska provesti lustraciju?

Na žalost, u Hrvatskoj vidimo potpuno suprotan proces u kojemu se, tek godinu dana nakon potpunog otvaranja arhiva zahvaljujući Mostovom zakonu, ponovno pristupilo njihovu zatvaranju.

Podsjetimo i na to, da se Hrvatska 2006. pridružila ovim europskim pozivima za istraživanjem komunističke prošlosti te je Hrvatski sabor, potaknut navedenim europskim rezolucijama donio Deklaraciju o osudi zločina počinjenih tijekom totalitarnoga komunističkog poretka u Hrvatskoj 1945. – 1990.

U njoj se izražava zabrinutost „zbog činjenice što se u hrvatskoj javnoj upravi i u nevladinim udrugama, nalaze pojedinci koji su izravno sudjelovali u ugrožavanju ljudskih prava tijekom vladavine totalitarnog komunizma u Hrvatskoj“ te se poziva na osudu svih zločina komunizma.

No, ostaje li ta Deklaracija samo mrtvo slovo na papiru?

Lustracija podrazumijeva zabranu obnašanja javnih dužnosti za one koji su kršili ljudska prava.

Preduvjet za bilo kakvo provođenje lustracije jest otvaranje arhiva, koji nam omogućavaju dolazak do podataka o osobama koje su bile dio represivnog aparata te koje vršile progone i kršile ljudska prava.

Mnogi su dokumenti pred kraj komunističkog sustava uništeni ili otuđeni, za što su se pobrinuli izvršitelji dužnosti u represivnom sustavu. No, ipak, u arhivima zasigurno ima još dovoljno materijala koji nam mogu pomoći u rasvjetljavanju mračne komunističke prošlosti.

Hrvatska je, uz Sloveniju, jedina postkomunistička država Europske unije koja ni na koji način provela lustraciju.

Hoće li se to promijeniti i hoće li Hrvatska konačno otvoriti arhive i provesti lustraciju?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci