Ovogodišnju Nobelovu nagradu za fiziku dobila su trojica japanskih znanstvenika za izum dioda koje emitiraju plavo svjetlo i koje su bile nužne za proizvodnju štedljiva i dugotrajnog izvora bijelog svjetla, objavio je u utorak odbor za dodjelu Nobelove nagrade.
Fizičari Isamu Akasaki i Hiroshi Amano sa sveučilišta u Nagoyi te Shuji Nakamura s kalifornijskog sveučilišta u Santa Barbari izumili su LED tehnologiju koja je u međuvremenu postala dio svakodnevnice od baterijskih lampi do ekrana pametnih telefona.
“Njihov izum bio je revolucionaran. Klasične žarulje osvjetljavale su 20. stoljeće, a 21. će biti osvijetljene LED svjetiljkama”, naveo je odbor u svom priopćenju.
U duhu kriterija za Nobelovu nagradu, ovogodišnji dobitnici su znanstvenici čiji izum nosi najveće koristi čovječanstvu jer se korištenjem plavih LED-ova bijelo svjetlo može stvarati na novi način. Zahvaljujući njima sada imamo trajnije i učinkovitije alternative starim izvorima svjetla, ističe odbor.
S obzirom na to da četvrtina potrošnje struje u svijetu otpada na rasvjetu, LED pridonosi zaštiti Zemljinih resursa.
Trojica japanskih znanstvenika proizvela su iz poluvodiča zrake jasnog plavog svjetla početkom 1990-ih i tada su pokrenuli transformaciju tehnologije svjetla. Crvene i zelene diode postojale su i ranije, ali bez plavog svjetla nisu se mogle proizvesti bijele LED svjetiljke.
Unatoč značajnim naporima i znanstvenika i industrije, plavi LED je puna tri desetljeća bio nedostižni izazov, ali ova trojica znanstvenika uspjela su u onome u čemu drugi nisu, zaključio je Nobelov odbor.
“S ovakvim izumima Alfred Nobel bi bio vrlo sretan”, rekao je profesor Olle Inganas, član odbora za dodjelu sa sveučilišta u Linkopingu.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod/h
Photo: screenshot