Sveta Uršula bila je kršćanska djevica koja je ubijena u Kölnu kao mučenica, najvjerojatnije u IV. stoljeću. Najnovija iskapanja u crkvi sv. Uršule u Kölnu pokazala su da je već u rimsko doba nad tri kršćanska groba bila podignuta crkva. Položaj te crkve na jednom rimskom groblju kod novih pregrađivanja i povećavanja crkve pridonio je stvaranju legende o 11.000 djevica, koje su skupa s Uršulom poginule. Naime, kad su se iskapale jame za temelje nove veće crkve, pronađeno je mnoštvo kostiju.
Uršula je bila engleska kraljevska kći koja je s brojnom pratnjom pošla na hodočašće u Rim pa su na putu u Kölnu od Huna svi bili pobijeni. To je već druga verzija njezina mučeništva. Uz Uršulu se štuju i njezine prijateljice Priska, Eugenija, Grata, Cecilija i Verena.
B. Kötting piše: „Jedva da ima mučeničke legende koja je u rajnskoj oblasti toliko potaknula štovanje svetaca kao što je to legendarni izvještaj o mučeništvu svete djevice Uršule i njezinih 11.000 drugarica. U crkvi sv. Uršule u Kölnu nalazi se natpis koji potječe iz IV. ili V. stoljeća – dakle još iz doba seobe naroda – a koji nas obavještava da je neki čovjek po imenu Clematius na tom mjestu, gdje su djevice pretrpjele mučeničku smrt, njima u čast umjesto spaljena i razorena poganskoga svetišta podigao crkvu. Prva svjedočanstva štovanja sv. Uršule potječu iz VIII. ili IX. stoljeća.
Legenda, koja pripovijeda o svetoj Uršuli i njezinim prijateljicama (Aureliji, Kumeri, Kunigundi), označuje Uršulu kao kćer jednoga britanskog kralja; ona je odbila prošnju za udaju jednoga poganskoga kraljevskog sina i zavjetovala djevičanstvo. Sa svojim se prijateljicama ukrcala na brod da otputuje iz Engleske te je, ploveći rijekom Rajnom, pristala u Kölnu, a taj su grad tada opsjedali pogani koji su i nju ubili. Veliki utjecaj na proširenje i prihvaćanje te legende imale su i „objave” sv. Elizabete iz Schönaua. Kult se sv. Uršule iz Kölna proširio u Španjolsku, Italiju, Dansku, dapače čitavu Europu. Broj 11.000 potječe iz jedne srednjovjekovne pogreške kod prepisivanja jer izvorna legenda govori o Uršuli i 11 mučenica. Još je u XVI. stoljeću sv. Anđela Merici red što ga je osnovala stavila pod zaštitu svete Uršule.”
Uršulinke
To su nama svima dobro poznate uršulinke koje se i danas službeno nazivaju Red svete Uršule. No, sada nas nakon svega navedenoga zanima što napokon možemo držati o povijesnosti toliko štovane svetice svete Uršule? Johannes Emil Gugumus, rektor Teutonskog kolegija S. Maria in Campo Santo, smatra da legenda o sv. Uršuli ima ipak prvotnu jezgru koja je povijesno vrijedna, dakle, povijesno pouzdana.
Povijesnost sv. Uršule temelji se na natpisu njezine crkve u Kölnu na kojem doslovno stoji ovo: „Klemacije, čovjek senatorskoga ranga došavši s Istoka – potaknut božanskim nadahnućem – nanovo je sagradio ovu baziliku na svoj račun da bi ispunio zavjet na mjestu gdje su svete djevice prolile krv za Kristovo ime.” O tom se natpisu među povjesničarima i hagiografima raspravljalo sve do naših dana veoma mnogo, dok ga W. Lewison smatra vjerodostojnim i to na temelju dobrih i uvjerljivih dokaza. Taj natpis svjedoči o istinitosti i stvarnosti mučeništva skupine kršćanskih djevica u Kölnu. Novija iskapanja dokazala su da je crkva svete Uršule sagrađena na jednome rimskom groblju.
Kad se god. 1106. grad Köln još više proširio, pronađeno je u blizini crkve sv. Uršule jedno groblje (Ager Ursulanus), a kosti koje ondje pronađoše smatrane su kostima svetih djevica i mučenica. Razdoblje njihova mučeništva može se smatrati Dioklecijanovo progonstvo, tamo negdje oko god. 304. Njihov se broj sa sigurnošću još ni danas ne može točno utvrditi, a isto tako ni njihova imena. Osim spomenutih navode se još i ova: Brittola, Martha, Saula, Sambatia, Saturnina, Gregoria, Pinosa, Palladia.
Sveta Uršula zaštitnica je grada Kölna, a u prošlosti je bila zaštitnica studentske mladeži u Beču, Coimbri i Parizu. Njezinu pomoć i zaštitu vjernici zazivahu za vrijeme ratova, zatim da bi si isprosili sretnu smrt. Postoje čak i Litanije svete Uršule za sretnu smrt. Sveticu zazivaju u pomoć ozlijeđeni od opekotina. Smatraju je zaštitnicom dobrog braka, učiteljicâ, trgovaca suknom.
U srednjem vijeku nastale u i brojne bratovštine sv. Uršule, kojima su pripadali čak i biskupi, opati i kraljevi. Njezin se blagdan naročito svečano slavio u Kölnu. Kroz grad bi išla procesija sa svetičinim relikvijama. Znamo iz „Memoriala” blaženog Petra Fabera koliko je taj Božji ugodnik štovao Svetu Uršulu i njezine prijateljice.
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr/bitno.net
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.