Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj je poginulo ukupno 402 djece u dobi od 6 mjeseci do 18 godina. Čak 42 mališana koja su poginula još nisu krenula ni u osnovnu školu. Mnoga od te djece ubijena su u teškim srbijanskim ratnim zločinima bombardiranja civilnih ciljeva – škola, bolnica, zgrada, dječjih igrališta…a nitko od tih zločinaca nikada nije odgovarao niti za jedno od te 402-e ubijene djece.
Na današnji dan 1992. u Slavonskom Brodu, u takvom ratnom zločinu bombardiranja dječjih igrališta i ulica, poginulo je šestero djece. Uz njih je taj dan ubijeno još 10 građana Slavonskog Broda, a ranjeno čak 60 civila.
Samo u Slavonskom Brodu u vrijeme Domovinskog rata poginulo je tijekom rata 28 djece, a ranjeno čak 65 djece. Uglavnom, to su bile nasumični napadi srpskog dalekometnog topništva, ali i zrakoplova, koji su sijali smrt na dječjim parkovima, igralištima i ulicama grada.
Na današnji dan 1992. u Slavonskom Brodu poginulo je od srpskih bombi 6 djece. Uz njih je taj dan ubijeno još 10 stanovnika ovog slavonskog grada, a ranjeno 60.
U zračnim napadima izbačeno je 12 aviobombi, takozvanih ‘krmača’, koje su prouzročile velike ljudske žrtve i znatnu materijalnu štetu. U gradskom naselju Jelas pogođena je obiteljska kuća. Zrakoplovna bomba razorila je zidove katnice i urušila stropove na podrum u kojem se nalazilo 14 civila. Uz dvije žene, u podrumu je smrtno stradalo petero djece: Andrijana, Dalibor i Marinko Marinković te Ivana i Marko Petrović.
Najmlađa žrtva ratnog zločina nad civilima Slavonskog Broda imala je tek 20 mjeseci.
Početkom svibnja 1992. na Slavonski Brod su bačene čak 94 bombe „krmače“ svaka teška 250 kg, te je preko 100 zrakoplova napalo ovaj grad radi odsijecanja pomoći bosanskim Hrvatima u Posavini, ali i odmazdi zbog uspjeha hrvatskih snaga u Posavini tih dana. Bačene su i 4 kazetne bombe Bell 755 i 60 raketnih projektila tipa Munja.
Spomenik “Djevojčica”, rad akademskog kipara Antuna Babića, na inicijativu udruge Hrvatska žena podignut je 2000. u znak sjećanja na 28 djece, koliko ih je u Slavonskom Brodu poginulo tijekom Domovinskog rata. Postavljen je ispred OŠ “Hugo Badalić”, jer je samo iz te škole tijekom rata poginulo čak 16 učenika.
Tijekom Domovinskog rata u Hrvatskoj je poginulo ukupno 402 djece u dobi od 6 mjeseci do 18 godina. Čak 42 mališana koja su poginula još nisu krenula ni u osnovnu školu.
Za stradanje ove djece nitko nikada nije odgovarao, a i vjerojatno neće – ubojice djece i nalogodavci zločina umrijeti će, nažalost, kao slobodni ljudi.
…tiho će Sava teći,
cijelom će svijetu reći,
ja čuvam hrvatski rod,
ponosni Slavonski Brod!
Nikad se zaboravit neće,
lice straha i izgubljene sreće,
nijedna bomba, nijedna granata,
nijedna suza u oku Hrvata!
Potresan video u spomen poginule djece-anđela u Slavonskom Brodu (imena i prezimena djece i njihova dob):
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Izvor: narod.hr