Tko je Tomislav Vukoja (Možemo) koji je zatražio uklanjanje murala posvećenog Vukovaru?

Foto: Facebook/Tomislav Vukoja

Nakon što je na zagrebačkom Laništu uklonjen mural s grafitom posvećenom gradu-heroju, Vukovaru, pojavile su se različite informacije o tome tko je odgovoran za uklanjanje murala posvećenog Vukovaru, Domovinskom ratu i generalu Praljku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lažno navodili da su prijavu podnijeli “građani”

Mural je uklonjen s trafostanice HEP-a prema nalogu Grada Zagreba zbog prijave koju je podnio predsjednik Gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad Tomislav Vukoja, inače član ekstremno lijeve opcije Možemo. Prethodno su gradonačelnik Tomislav Tomašević i njegov zamjenik Luka Korlaet nastojali krivnju prebaciti na HEP, a lažno su navodili da su prijavu podnijeli “građani”.

> Možemo smeta još jedan mural – onaj s likom Zvonimira Bobana i komunističkog milicajca

> Tomašević naredio brisanje murala BBB-a posvećenog Vukovaru, pa krivnju pokušao svaliti na HEP

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> HEP potvrdio da su murali posvećeni Vukovaru i generalu Praljku uklonjeni po nalogu Grada Zagreba

Mural BBB-a je komunalnom redarstvu kao “neprimjeren” prijavio predsjednik Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad, Tomislav Vukoja, izabran s liste Tomaševićeve ekstremno lijeve platforme Možemo.

Tomislav Vukoja uoči lokalnih izbora 2017. godine javno je podržao stranku “Zagreb je naš” koja je kasnije činila koaliciju s Možemo. U videu, u kojem je Vukoja predstavljen kao sindikalni aktivist, govori o tome zašto podržava stranku Zagreb je naš. Nakon tih izbora ušao je i u Gradsko vijeće te postao vijećnik s liste “Zagreb je naš”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Podržavam platformu ‘Zagreb je naš’ jer želim da gradonačelnik bude podređen struci, a ne struka gradonačelniku. Podržavam platformu “Zagreb je NAŠ!” zato što ne želim da djeci u školama svakodnevno padaju prozori na glavu i da se to smatra normalnim. Ne želim da djeca u vrtiću imaju obroke za 3 kune, a istovremeno se izgrađuju fontane za nekoliko milijuna kuna. Želim da Zagreb potiče otvaranje novih radnih mjesta, a ne uništavanje postojećih.” – ustvrdio je Vukoja uoči izbora 2017.

Predsjednik Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad

Na ovogodišnjim lokalnim izborima Vukoja je izabran na listi stranke Možemo te je trenutno predsjednik Vijeća Gradske četvrti Novi Zagreb – Zapad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove godine, nakon lokalnih izbora i postavljanja Vukoje na čelo Gradske četvrti Novi Zagreb -Zapad, Večernji list objavio je intervju s njime.

Sudjelovao je u petogodišnjoj akciji “odcjepljenja” Radmanovačke ulice od Svete Klare i njezina pripajanja Sigetu, a stajao je i na “prvoj crti” borbe protiv gradnje kompleksa na području Hipodroma i Velesajma znanog kao “zagrebački Manhattan”. Četiri je godine bio član Mjesnog odbora Siget, javnosti ponajviše poznat kao dio ekipe oponenata kontroverznog projekta pokojnoga gradonačelnika Milana Bandića, a onda je nakon pobjede Možemo na proteklim izborima sjeo i u stolac predsjednika Vijeća gradske četvrti Novi Zagreb – zapad, piše Večernji list i nastavlja:

Tomislav Vukoja ima 43 godine, a u osnovnu je školu išao u Trnsko. Završio je potom srednju Hotelijersko-turističku školu u Frankopanskoj, a tijekom godina se bavio raznim poslovima, od kuhara do računalnog tehničara za podršku korisnicima. U tom je poslu i danas, uz onaj čelnika četvrti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Usput sam se također bavio sindikalnim i građanskim aktivizmom, koji me na kraju i doveo do stranke “Zagreb je naš”, koja je danas dio vladajuće platforme Možemo, i odluke da se aktivnije angažiram u svojoj zajednici – kaže Vukoja. Djetinjstvo i tinejdžerske dane proveo je u Sigetu, gdje i danas živi. Točnije, upravo u Radmanovačkoj. Istim tempom kao u mjesnom odboru, gdje se upoznao s funkcioniranjem lokalne samouprave, dodaje, planira raditi i u Vijeću četvrti.

– Tempo zapravo ne diktiram ja, nego problemi novozagrebačkih stanovnika. Razlika između rada u mjesnom odboru i gradskoj četvrti jest u veličini područja i broju stanovnika o čijim se problemima brinete. U mjesnom odboru ste bliže svojim susjedima, a u četvrti se rješavaju krupniji i složeniji problemi. I rad u gradskoj četvrti je odgovorniji. A da bih vidio što mi bolje leži, trebaju proći ove četiri godine mandata – govori.

Što se pak projekata tiče, ističe kako će nastojati održati obećanja dana tijekom kampanje, poput onih o sprečavanju prakse prekomjerne gradnje. A tu je i gradnja željezničke stanice u Svetoj Klari koja je, kako je i pred izbore naglašavao i čelnik platforme Tomislav Tomašević, nužna kako bi stanovnici iz tog dijela metropole mogli vlakom brže doći do centra grada, a i kako bi ljudi koji iz Siska dolaze raditi mogli lakše stići u Novi Zagreb.

Biciklističke infrastrukture

– Uhvatit ću se u koštac i s rješavanjem problema prometa te biciklističke infrastrukture – ističe novi čelnik četvrti Novi Zagreb – zapad, koji je i predsjednik Udruge građana Siget. Puno slobodnog vremena, dodaje, nema jer radi dva posla, ali kada nije u četvrti ili za računalom, najčešće je u prirodi.

– Puno se šetam i vozim biciklom, vikendom se družim s obitelji i prijateljima, a odem i na neki jednodnevni izlet – kaže Tomislav Vukoja.

Na svojem Faceobook profilu Vukoja je dijelio više fotografija na kojima uz njegovo lice stoje dugine boje, prepoznatljiv znak LGBT aktivizma i pripadnika LGBT zajednice ili pak logotip platforme Možemo.

U Novom Zagrebu započela je obnova murala koji je uklonjen prema Vukojinom zahtjevu, a na mjestu događaja bilo se okupilo više stotina građana, među kojima dominiraju pripadnici BBB-a i hrvatski branitelji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.