Na sjednici Gradske skupštine Grada Zagreba raspravljalo se o prijedlogu odluke o raspoređivanju sredstava za redovito godišnje financiranje političkih stranaka u 2025. Ovakva odluka, čiji je predlagatelj u zagrebačkom slučaju Odbor za Statut, Poslovnik i Propise, donosi se u svim jedinicama lokalne i regionalne samouprave svake godine na temelju Zakona o financiranju političkih aktivnosti, izborne promidžbe i referenduma.
>Sve za udruge: Državna Zaklada Kultura nova troši rekordno, ali od Obuljen Koržinek traži još
Sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika iz proračuna jedinica samouprave dužna je osigurati jedinica samouprave u iznosu koji se određuje u proračunu jedinice samouprave za svaku godinu za koju se proračun donosi, s tim da visina sredstava po jednom članu predstavničkog tijela jedinice samouprave godišnje ne smije biti manja od iznosa propisanog zakonom, a koji nije jednak za sve jedinice lokalne samouprave. Najveći je za Zagreb, a najmanji za jedinice samouprave koje broje do 3000 stanovnika.
Raspodjela novca u Gradu Zagrebu
Prema postojećem Zakonu minimalna godišnja naknada po zastupniku u Gradskoj skupštini Grada Zagreba iznosi 1062 eura (8000 kn). Prema prijedlogu odbora za Statut, Poslovnik i Propise iznos će u 2025. biti višestruko veći od minimalnog. Iznosit će 7000 eura po zastupniku i 7700 po zastupnici.
Sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka osigurana su u Proračunu Grada Zagreba za 2025. u iznosu od 347.900,00 eura. Sredstva se raspoređuju tako da se utvrdi jednak iznos sredstava za svakoga gradskog zastupnika pa pojedinoj političkoj stranci koja je bila predlagatelj liste pripadaju sredstva razmjerna broju mjesta u Gradskoj skupštini, prema konačnim rezultatima izbora. Za svakoga izabranoga gradskog zastupnika podzastupljenog spola pripada i pravo na naknadu u visini od 10 % iznosa predviđenog za svakoga gradskog zastupnika.
Prema kriterijima iz ove odluke utvrđuje se jednak iznos sredstava za svakog gradskog zastupnika u Gradskoj skupštini u iznosu od 7.000,00 eura. Za svakoga gradskog zastupnika podzastupljenog spola utvrđuje se naknada u iznosu od 700,00 eura pa je iznos sredstava za svaku gradsku zastupnicu 7.700,00 eura.
Najviše gradskog novca stranci Zagreb je naš
Sukladno broju mjesta koje su stranke osvojile u Gradskoj skupštini najviše će dobiti stranka Zagreb je naš – 140 000 eura.
Slijede SDP 36 400, HDZ 35 700, 365 Stranka rada i solidarnosti 36 400, DP 28 000, NL 22 400, Most 21 000, ORAH 7000, HSLS 7000, Zelena lista 7000, SDSS 7000.
Tko donosi odluku?
Odluku o raspoređivanju sredstava iz proračuna jedinice samouprave prema zakonu donosi predstavničko tijelo jedinice samouprave.
>Lovrić o uspjehu udruge Ostajemo: Zagrepčane od Tomaševića moraju štititi sudovi
Raspoređena sredstva doznačuju se na žiroračun političke stranke odnosno na poseban račun nezavisnog vijećnika, tromjesečno u jednakim iznosima odnosno ako se početak ili završetak mandata ne poklapaju s početkom ili završetkom tromjesečja, u tom se tromjesečju isplaćuje iznos razmjeran broju dana trajanja mandata.
Redovito godišnje financiranje stranaka iz državnog proračuna i proračuna jedinica lokalne samouprave
Sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i nezavisnih zastupnika osiguravaju se u državnom proračunu Republike Hrvatske, u iznosu od 0,075 % ostvarenih poreznih prihoda iz prethodno objavljenog godišnjeg izvještaja o izvršenju proračuna.
Sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika iz proračuna jedinica samouprave dužna je osigurati jedinica samouprave u iznosu koji se određuje u proračunu jedinice samouprave za svaku godinu za koju se proračun donosi, s tim da visina sredstava po jednom članu predstavničkog tijela jedinice samouprave godišnje ne može biti određena u iznosu manjem od:
– 8000,00 kuna u predstavničkom tijelu Grada Zagreba
– 5000,00 kuna u predstavničkom tijelu županije i velikoga grada
– 3500,00 kuna u predstavničkom tijelu jedinice samouprave koja ima više od 10.000 stanovnika
– 2000,00 kuna u predstavničkom tijelu jedinice samouprave koja ima od 3001 do 10.000 stanovnika
– 1000,00 kuna u predstavničkom tijelu jedinice samouprave koja ima do 3000 stanovnika.
>Koje su (problematične) udruge uključene u rad Tomaševićevog Centra dobrodošlice?
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr