Ekstremna pretilost skraćuje život više od pušenja

Da pretilost skraćuje život jer izaziva moždani udar i druge bolesti nije više novost, ali nova je studija pokazala da je ekstremna pretilost štetnija od pušenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Analiza objavljena u časopisu PLOS Medicine najveća je dosad provedena studija učinaka ekstremne pretilosti na smrtnost. Pokazalo se da ljudi koji su ekstremno pretili, a to znači otprilike 45 kilograma previše za osobu prosječne visine, umiru 6,5 do 13,7 godina ranije nego njihovi vršnjaci normalne težine.

Studija se temelji na podacima 20 velikih studija provedenih na ispitanicima u Sjedinjenim Državama, Švedskoj i Australiji. Objavljena u vrijeme kad stopa pretilosti vrtoglavo raste, a diljem svijeta gotovo je trideset posto ljudi, odnosno 2,1 milijarda, pretilo ili u kategoriji osoba s prekomjernom težinom.

“Prekomjerna težina” definira se kao indeks tjelesne mase od 25 do 29,9. Taj indeks, po engleskome BMI, izračunava se tako da se težina u kilogramima podijeli s kvadratom visine u metrima. Opisno, to bi bila težina od 68 kg ako je osoba visoka 165 cm.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pretilost” znači BMI od 30 ili više, odnosno 82 kg na osobi od 165 cm.

Novoobjavljena studija obrađuje podatke o gotovo deset tisuća odraslih ekstremno pretilih osoba, te 304 tisuće osoba normalne težine.

U skupini ekstremno pretilih ukupan rizik od smrti raste s rastom BMI-ja, a uzrok su uglavnom bolesti srca, rak i dijabetes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobe s indeksom tjelesne mase od 40 do 44,9 u prosjeku gube 6,5 godina života. Oni kojima je BMI 45 do 49,9 gube 8,9 godina, oni s indeksom od 50 do 54,9 gube 9,8 godina, a oni s indeksom 55 do 59,9 umiru 13,7 godina ranije, a za usporedbu, među osobama normalne težine pušači gube 8,9 godina.

Na temelju dostupnih podataka istraživači nisu mogli zaključiti bi li se ti podaci odnosili i na siromašnije osobe koje nisu Zapadnjaci. Budući da je ekstremna pretilost u prošlosti bila ekstremno rijetka, nije se moglo izračunati ni kako je ona dosad utjecala na smrtnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.