Hrvatska ima oko 1200 špilja i jama – uspostavljen Katastar speleoloških objekata

Foto: TZ Komiža/Stjepan Tafra

U Fondu za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost u četvrtak je predstavljen novouspostavljeni Katastar speleoloških objekata gdje je dosad upisano oko 1200 špilja i jama, a dugoročni cilj je obuhvatiti više od 9000 istraženih speleoloških objekata u Hrvatskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Katastar je uspostavljen kroz trogodišnji projekt pod nazivom “Unaprjeđenje kvalitete podataka i prostornih podloga te tehničke infrastrukture Informacijskog sustava zaštite prirode (ISZP) uključujući razvoj i integraciju speleološkog katastra RH za potrebe učinkovite provedbe Natura 2000 u Hrvatskoj”.

Projekt je vrijedan četiri milijuna kuna, od čega je tri milijuna kuna sufinancirao Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Provodila ga je Hrvatska agencija za okoliš i prirodu.

Direktor Fonda Dubravko Ponoš istaknuo je važnost uspostavljanja informacijskog sustava u području zaštite prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Katastar je od iznimne važnosti za zaštitu podzemnih objekata i sustava, posebno iz razloga jer su to staništa rijetkih i endemskih vrsta, koja su na žalost često ugrožena nekom vrstom otpada. Stoga su za učinkovito upravljanje područjima ekološke mreže u Hrvatskoj, neophodni precizni, validirani, strukturirani i lako dostupni podatci, što se postiže kroz uspostavu jedinstvenog Katastra speleoloških objekata te njegovom integracijom u Informacijski sustav zaštite prirode”, istaknuo je Ponoš.

Naglasio je kako je u katastar dosad uneseno oko 1200 objekata, a dugoročni cilj je obuhvatiti sve istražene speleološke objekte u Hrvatskoj kojih dosad ima više od 9000.

Ravnateljica Hrvatske agencije za okoliš i prirodu Ivana Gudelj istaknula je da je očuvanje prirode i okoliša kompleksan zadatak te kako bez pouzdanih podataka očuvanje tih prirodnih vrijednosti nije moguće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako ne znamo da nešto imamo ili gdje to imamo, ne možemo to niti očuvati. S ciljem razvoja informacijskih sustava proveden je i ovaj projekt. Prikupljanje novih i poboljšanje preciznosti postojećih podataka i podloga o prirodi, uspostava suradnje sa stručnom i znanstvenom javnosti te razvoj složenih informatičkih rješenja za pohranu tih podataka i njihovo otvaranje javnosti glavne su aktivnosti tog projekta”, naglasila je Gudelj.

Kroz projekt je u suradnji s speleološkim udrugama pokrenut upis podataka o speleološkim objektima kroz jedinstvenu centralnu aplikaciju Katastra speleoloških objekata u Hrvatskoj, koji ima i prostornu komponentu za pregled podataka, a kojoj pristup imaju ovlašteni speleolozi, te ostali dionici kao što su Ministarstvo unutarnjih poslova (MUP) i Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS), s kojima je ostvarena suradnja na razmjeni podataka.

Na predstavljanju je istaknuto kako je iznimno važno prepoznati specifičnosti podzemlja Hrvatske i nastaviti financirati i unaprjeđivati aktivnosti Katastra RH i uspostave baze speleoloških objekata kao dijela Informacijskog sustava zaštite prirode.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kroz uspostavu Katastra speleoloških objekata RH uspostavljena je i uspješna suradnja s gotovo čitavom speleološkom zajednicom u Hrvatskoj, a priključili su mu se i MUP i HGSS. Uspješna suradnja ostvarena je i sa inicijativom Zagrebačkog speleološkog saveza Čisto podzemlje, u okviru koje se razmjenjuju podaci o onečišćenim speleološkim objektima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.