EU više ne želi financirati zelene lobije nevladinih organizacija

Foto: Wikimedia commons

Europska unija, čini se, više neće financirati zelene lobije. Naime, Europska komisija poručila je nevladinim organizacijama za zaštitu okoliša da se novac, koji dobivaju iz zelenih fondova EU-a, više ne može koristiti za zagovaranje i lobiranje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potez Komisije posljednja je u nizu odluka koje odražavaju, kako Politico navodi, “antizelena obećanja” iz kampanje Europske pučke stranke desnog centra tijekom izbora za EU. To uključuje smanjenje statusa zaštite vukova, odgađanje stupanja na snagu nove mjere protiv krčenja šuma te pravila i plan za pojednostavljenje obveza izvješćivanja o održivosti za tvrtke. Sve su te ideje bile u kampanji EPP-a, navodi Politico.

>Prof. Čatić: Greenpeace – kako ‘zeleni’ aktivisti stvaraju još veću štetu za okoliš?

Pisma — koja je poslala agencija Komisije zadužena za projekt zelenog dogovora, CINEA — odnose se na bespovratna sredstva iz EU fonda za ekološke projekte poznatog kao LIFE, koji izdvaja 5,4 milijarde eura sredstava između 2021. i 2027. Primatelji uključuju velika imena poput WWF-a, Friends of the Earth i ClientEarth, ali i mnoge organizacije.

Promjena načina rada

Prema jednom od pisama, u koje je Politico imao uvid, aktivno lobiranje usmjereno na dužnosnike i institucije EU-a više ne bi bilo prihvatljivo za financiranje. To uključuje “organiziranje sastanaka ili pružanje materijala za zagovaranje” određenim institucijama ili dužnosnicima EU-a, kao i “identificiranje određenih članova ili dužnosnika institucije za procjenu ili opis njihovih stavova, ili za raspravu o specifičnom političkom sadržaju ili ishodu”, navodi se u pismu. Dodaje se da takve aktivnosti “mogu dovesti do rizika za reputaciju Unije.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nevladinim organizacijama financiranim iz programa LIFE i dalje bi bilo dopušteno provoditi manje asertivne komunikacijske aktivnosti, kao što je izrada “političkih sažetaka ili drugih istraživačkih radova” i održavanje “radionica, konferencija, treninga ili kampanja podizanja svijesti”, navodi se u pismu.

>Gruzijski parlamentarci se potukli zbog donošenja zakona o nevladinim organizacijama po uzoru na Rusiju

Neprofitne organizacije koje primaju bespovratna sredstva iz programa LIFE moraju revidirati svoje planove rada za 2024. i ukloniti sve aktivnosti koje bi se smatrale lobiranjem, stoji u pismima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nezadovoljstvo nevladinih organizacija

Jedan politički menadžer iz nevladine organizacije koja djeluje u Bruxellesu rekao je da je potez Komisije bio “tanko prikriven pokušaj ograničavanja operativnog prostora nevladinih organizacija” i “izaziva ozbiljnu zabrinutost o motivima koji stoje iza tako iznenadnog i izvanredan potez.”

Dvije druge neprofitne organizacije također su potvrdile da su primile slična pisma od CINEA-e.

>Starešina: Trump donosi kraj globalističkih agendi u radikalnim oblicima

Neke nevladine organizacije tvrde da je odluka o ograničavanju njihovog lobiranja izravno u suprotnosti sa svrhom financiranja. „Ciljevi programa [LIFE] [su] podrška Komisiji u razvoju politike, u provedbi politike. Oni žele da mi budemo uključeni,” rekao je gore citirani voditelj politike.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U okviru programa LIFE, EU podupire stotine ekoloških i klimatskih projekata. Također nudi bespovratna sredstva za rad nevladinim organizacijama koje “igraju važnu ulogu u podizanju svijesti o pitanjima okoliša” i “doprinose procesu donošenja odluka koordinacijom i usmjeravanjem stajališta svojih mreža građana”, navodi se na web stranici Komisije.

>Kako je lobi rodne ideologije preoteo političku agendu EU-a?

Zelene skupine — kojima je rečeno da izmjene naprave do prvog tjedna prosinca — također moraju podnijeti izmjene i dopune ugovora o bespovratnim sredstvima koje su u siječnju potpisale s EU-om kako bi dobile taj novac i uključile promjene. Ali prema pismima, Komisija je nedavno preispitala uvjete pod kojima dodjeljuje sredstva za aktivnosti povezane s radom na politici EU-a.

Zabrinutost zbog financiranja nevladinih organizacija

Nedopuštanje nevladinim organizacijama da koriste financiranje LIFE-a za zagovaranje bio bi snažan zaokret u politici Komisije. Također bi imalo velike posljedice na funkcioniranje nekih zelenih skupina koje za svoje djelovanje crpe EU blagajnu.

Posljednjih mjeseci raste pritisak na Komisiju da preispita način na koji financira rad nevladinih organizacija. Tijekom predizborne kampanje za EU, EPP je pozvao na “veću odgovornost i transparentnost za nevladine organizacije, posebno one koje imaju pristup financiranju iz EU”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ali drugdje na političkom spektru, zastupnici u Europskom parlamentu također su izražavali zabrinutost zbog lobističkih ovlasti zelenih nevladinih organizacija.

U prošlom mandatu, zastupnici Europskog parlamenta iz stranaka desnice podnijeli su desetak pitanja Komisiji pozivajući se na labav pristup financiranju nevladinih organizacija i njihovim aktivnostima lobiranja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.