Dvije divovske pande koje je Kina posudila Belgiji stigle su u Bruxelles gdje su dočekane kao državni poglavari, a zatim će krenuti u životinjski park gdje bi trebale ostati petnaestak godina.
Hao Hao (“slatka”), čeverogodišnju ženku i Xing Huia (“zvijezda koja treperi”), njezinog muškog vršnjaka u zračnoj je luci dočekao premijer Elio Di Rupo i kineski veleposlanik u Belgiji Liao Liqiang. Pande su u Kini već sada zvijezde, a imaju i svoj profil na Twitteru.
Dolazak dviju pandi u Belgiji je izazvao pravo oduševljenje kao i u svim drugim zemljama koje Kina izabere u sklopu svoje “Diplomacije panda”. Nakon kratkog svečanog dočeka, par pandi iz kineske pokrajine Sichuan nastavit će putovanje do privatnog parka u Brugelletteu, oko 60 km od Bruxellesa. Tamo će posjetiteljima biti pokazani u travnju ili svibnju nakon karantene i aklimatizacije.
Taj je privatni park uložio oko 8 milijuna eura u gradnju ultramodernih postrojenja u svom “kineskom vrtu” s terenom od 5300 četvornih metara za budistički hram, tisuće biljaka čaja, dva ograđena prostora i dvije unutarnje prostorije. Tu su i biljke kineskog bambusa, koje su pandama najdraži obroci.
Park Pairi Daiza je u 20 godina postojanja postao najposjećeniji životinjski park u Belgiji i potisnuo zoološki vrt Anversa, najstariji i najpoznatiji u zemlji. Divovske pande su ugrožena vrsta, ima ih tek 1600 u divljini u Kini i 300 u zatočeništvu po svijetu. U suradnji s Kinom, pande se nalaze u 17 zooloških vrtova u 12 zemalja.
Prema pisanju britanskoga The Guardiana dolazak dviju pandi zasjenila je prethodna sveprisutna jezična i politička podijeljenost Flamanaca i Valonaca te je to postalo unutarnje političko pitanje. Flamanski su separatisti optužili premijera za favoriziranje budući da će pande biti smještene u privatnom zoološkom vrtu u francuskom govornom području u Valoniji, nedaleko od grada kojem je premijer još uvijek gradonačelnik. Belgijski su mediji slučaj prozvali “Pandagate”. Vlasnik zoološkoga vrta u kojem će pande boraviti rekao je kako one nisu ni Flamanci ni Valonci, već Kinezi. Di Rupo je u službenom priopćenju naglasio kako je dolazak i posudba kineskih pandi znak dobrih odnosa između dviju država te je velika čast što će one biti u Belgiji s obzirom na to da je samo 12 zemalja imalo prilike pozdraviti ih te ih je stoga potrebno dočekati uz sve počasti.
Prvi par pandi, kao izraz mira i diplomacije darovao je Mao Zedong SAD-u 1972., nakon povijesnog posjeta američkoga predsjednika Richarda Nixona. Godine 2008. Kina je darovala pande i Tajvanu.