Američki marinci priznali su u četvrtak da su pogrešno identificirali jednoga od šestorice vojnika koji su snimljeni na slavnoj ratnoj fotografiji podizanja američke zastave na japanskom otoku Iwo Jima.
Pogreška je ispravljena više od 70 godina pošto je fotografija snimljena.
“Marinci su nakon istrage utvrdili da mornarički bolničar John Bradley nije na fotografiji”, objavila je američka vojska.
“Drugi marinac, vojnik Harold Schultz šesti je muškarac vidljiv na fotografiji”, objavljeno je.
Fotografija je snimljena 23. veljače 1945. na vrhu planine Suribachi na Iwo Jimi, nakon žestokog okršaja s Japancima u jednoj od najpoznatijih bitaka Drugog svjetskog rata. Prikazuje šestoricu vojnika kako zajedno podižu “Stars and Stripes” na malenom priručnom jarbolu.
Fotografiju je snimio fotograf Associated Pressa Joe Rosenthal i za to dobio Pulitzerovu nagradu. Radi se o jednoj od najpoznatijih ratnih fotografija uopće, koja je reproducirana bezbroj puta i poslužila je kao predložak za spomenik palim marincima na nacionalnom groblju Arlingtonu.
Rosenthal u trenutku snimanja nije znao imena svih vojnika koje je uslikao. Proces identifikacije krenuo je poslije na zahtjev Rooseveltove administracije.
John Bradley, koji je umro 1994., nije posve uzurpirao svoj status: bio je među prvima koji se uspeo na Suribachi i ratni je junak. Nije međutim poznato zašto on ili Harold Schultz, koji je također preživio rat i umro je 1995., nikada nisu tražili ispravak službene identifikacije.
Proces ispravka službene identifikacije pokrenula su dvojica povjesničara amatera Stephen Foley i Eric Krelle, koji su pregledali sve fotografije snimljene toga dana na Suribachiju, uključujući i Rosenthalove, i ustanovili da se dijelovi odore i opreme ne poklapaju sa službenom verzijom. Njihovi su dokazi bili uvjerljivi i potaknuli su marince na osnivanje posebnog istražnog povjerenstva.
Bradlyjev sin James, autor knjige “Zastave naših očeva” po kojoj je Clint Eastwood snimio film, rekao je Washington Postu da je već neko vrijeme sumnjao da mu otac zapravo nije na fotografiji.
Bitka za Iwo Jimu, maleni japanski otok 1200 kilometara od Tokija, ali strateški važan zbog zračne piste, odnijela je živote 6000 marinaca i svih 20.000 japanskih vojnika koji su ga branili. Trojica od šestorice vojnika snimljenih na legendarnoj fotografiji poginula su u idućim danima.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr/h
Photo: fah