Nostalgija: Nijemci još čuvaju milijarde maraka

Neki se zbog nostalgije ne žele rastati od nekadašnje valute, a drugi su naprosto zaboravili da imaju zalihe stare gotovine u madracima. Četrnaest godina nakon uvođenja eura, u Njemačkoj i dalje postoje milijarde maraka u novčanicama i kovanicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nisu Grci jedini kojima ponekad dojadi euro. I mnogi stariji Nijemci nostalgični su prema svojoj staroj i slavnoj zapadnonjemačkoj valuti.

Po nedavno provedenoj anketi, 54 posto Nijemaca još ima nešto od starog novca kod kuće.
Razmjena novčanica i kovanica njemačkih maraka u eure i dalje je moguća bez ikakva ograničenja i naknade. Njemačka savezna banka priopćila je da je ove godine, od siječnja do studenoga, bilo 176 tisuća takvih transakcija. Ukupno je 98,7 milijuna maraka time povučeno iz optjecaja.

Po podacima iste banke, negdje još uvijek postoji oko 168 milijuna novčanica i 24 milijarde kovanica njemačkih maraka. Njihova ukupna vrijednost je oko 12,9 milijardi maraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki dio toga novca nalazi se izvan Njemačke, kažu u saveznoj banci u Frankfurtu. “Posebno u zemljama bivše Jugoslavije i drugim dijelovima istočne Europe gdje je marka bila zamjenska valuta”.

Priče o neočekivanim pojavama starog novca još znaju biti zabavne i anegdotalne. Jedan je stariji bračni par svoje zalihe maraka rasporedio u dvije vreće. Jednu su pospremili u podrum, drugu na tavan. Kada su se uvjerili da euro neće propasti, ipak su se odlučili za konverziju. “Ali je dio novčanica iz podruma uništila vlaga, a one na tavanu izgrizli su miševi”, rekli su u saveznoj banci.

Zatim, stvarno ima slučajeva da obitelj iza umrle tetke koja je živjela sama pronađu sakrivene svežnjeve maraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dio starih kovanica tražena su roba kod kolekcionara. Jedna je žena došla u banku kako bi eure pretvorila svoje zaostale kovanica maraka. Među njima je bila i komemorativna kovanica od pet maraka iz 1950. godine. U banci su u vlasnicu pošteno upozorili na to, pa je umjesto 2,5 eura za konverziju kod kolekcionara za taj novčić dobila 100 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.