Snažniji oceanski vjetrovi objašnjavaju usporavanje globalnog zatopljenja

Snažniji vjetrovi koji hlade površinu Tihog oceana mogli bi objasniti usporavanje globalnog zatopljenja u ovom stoljeću, zaključili su australski i američki znanstvenici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle godine znanstvenici okupljeni u međuvladinu panelu za klimatske promjene (IPCC) objavili su da se trend porasta temperature na površini Zemlje usporio tijekom posljednjih 15 godina iako je emisija stakleničkih plinova, okrivljavana za izazivanje klimatskih promjena, nastavila rasti.

Protekla istraživanja povezivala su usporavanje u trendu zatopljenja s faktorima poput nakupljanja zagađenja u atmosferi koje slabi Sunčeve zrake do smanjenog zračenja Sunca. Drugi su sugerirali da oceani apsorbiraju više topline.

Prema radu objavljenom u časopisu Nature Climate Change snažniji vjetrovi koji pušu Tihim oceanom, zapravo istočni vjetrovi s tropskih područja, tijekom posljednja dva desetljeća doveli su do ubrzavanja oceanskih struja u području ekvatora te do odvođenja topline dublje u oceane i dovođenja hladnijih struja na površinu oceana. Znanstvenici smatraju da su vjetrovi također pomogli hlađenju u drugim područjima oceana udaljenijim od ekvatora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pokazali smo da je jačanje vjetrova na Tihom oceanu tijekom posljednja dva desetljeća bilo dovoljno da objasni hlađenje tropskih dijelova Tihog oceana i značajno usporavanje zagrijavanja površine”, kaže se u istraživanju koje su vodili znanstvenici sa sveučilišta New South Wales u Australiji u suradnji s američkim znanstvenicima.

“Ukupni učinak tih vjetrova je u 2012. pad prosječne površinske temperature oceana za 0,1 do 0,2 stupnjeva Celzija, koje je odgovorno za većinu usporavanja zatopljenja od 2001.”

Znanstvenici su do zaključaka došli na temelju vremenskih prognoza, satelitskih podataka i klimatskih modela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

IPCC ne očekuje da će usporavanje zatopljenja potrajati i temperature će u razdoblju od 2016.-2035. biti vjerojatno 0,3 do 0,7 stupnjeva Celzija više nego u razdoblju 1986. do 2005.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.