Hashtag #LažiKojeŽenskeGovore popeo se na vrh ljestvice trendova u Americi – i izazvao očekivano snažne reakcije, prenosi BBC.
„Tema je… #LažiKojeŽenskeGovore. Ajmo!“ objavio je na Twitteru jedan Amerikanac u utorak navečer. I tako je sve počelo. Dva sata kasnije taj je hashtag bio korišten više od 6000 puta, a u samo jednom danu rasprava je poprimila nevjerojatne razmjere, izazvavši još 100 000 tweetova uključujući povezane teme i protivničke grupe.
Muškarci su preplavili mrežu pritužbama na svoje partnerice. Jedna od najčešćih bila je pritužba da žene tvrde kako je sve u redu, dok potajno kipe od bijesa. „ ‘Nisam ljuta’ zapravo znači ‘Ubit ću te dok spavaš“, rekao je korisnik Twittera s nadimkom „Igram Super Nitendo u HD-u“. Mnogi su hashtagom označili rečenicu „Dobro sam“. Kao što se moglo i pretpostaviti, tag je popraćen masom komentara koji vrijeđaju ženski rod, a mnogi su se korisnici pokušali pobuniti protiv tweetova koje su smatrali uvredljivima. Amanda Marcotte reagirala je na negativne komentare i izjavila za BBC: „Koliko znam iz iskustva, svatko tko koristi riječ ‘ženska’ u situacijama u kojima bi riječ ‘žena’ bila prikladnija vjerojatno će reći nešto zlobno i uvredljivo za ženski rod. I muškarci i žene lažu. To nije povezano s određenim spolom, nego s ljudskim rodom općenito. Zašto onda izdvajati ‘ženske’?“
Kroz nekoliko sati pojavio se hashtag #LažiKojeMuškiGovore – no nije dosegnuo uspjeh protivničkog hashtaga. Do sada je tweetan oko 2000 puta. Jedna od glavnih pritužbi na muškarce odnosi se na njihov strah od obveze. „’Želim ovo. Želim nas. Borit ću se za tebe.’ *nekoliko mjeseci kasnije* ‘trenutačno ne želim vezu’,“ napisala je jedna od korisnica Twittera. Mnoge su korisnice uz hashtag jednostavno napisale „Volim te“.
Istraživanje provedeno 2010. godine pokazalo je da su muškarci skloniji laganju od žena. Na uzorku od 3000 ispitanika, istraživači su ustanovili da Britanci u prosjeku slažu tri puta dnevno, a Britanke samo dva puta. Međutim, isto je izvješće pokazalo da ljudi dvaput češće lažu svojim majkama nego partnerima.