Ovisnost o mobilnom telefonu: znakovi upozorenja, posljedice i liječenje

cenzura
Foto: www.pexels.com

U svijetu postoji preko 3,8 milijardi korisnika pametnih telefona; unutar te populacije, 6,3 % korisnika ovisno je o mobilnom telefonu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovisnost o mobilnom telefonu je opsesivno korištenje pametnog mobilnog telefona. Ova ovisnost naziva se “nomofobija”, što znači strah od ostajanja bez mobilnog uređaja. Istraživanje koje je objavio Virgin Mobile otkrilo je da 3,8 milijardi korisnika pametnih telefona primaju 427 % više poruka i obavijesti nego prije deset godina. Također šalju 278 % više poruka. Porast korištenja mobilnih telefona čini se kao prirodna potreba modernog života, međutim, može izazvati zabrinutost i negativne posljedice.

Foto: GettyImages

Dizajnirani da stvaraju ovisnost

Pristup pametnom telefonu može olakšati život čineći informacije dostupnima. Ipak, pogodnost ima svoju cijenu. Uređaji su pažljivo dizajnirani da ih je teško odložiti. Kroz svoje boje, zvukove i vibracije, tehnologija namjerno drži svoje korisnike angažiranima. Prema bivšem Googleovom dizajnerskom etičaru Tristanu Harrisu, značajke poput “povuci za osvježavanje” inspirirane su automatima za kockanje i drugim kasino igrama. Dizajneri i inženjeri pomno razvijaju svaki aspekt uređaja kako bi stvorili fanatične korisnike.

Negativni učinci ovisnosti o mobilnim telefonima

Kronično korištenje mobilnih telefona nedavno je razvijen oblik ovisnosti. Američka psihijatrijska udruga službeno ne priznaje ovo stanje. Ipak, mnogi medicinski stručnjaci i istraživači diljem svijeta priznaju je kao ovisnost o ponašanju. Prema nekoliko studija, prekomjerno korištenje pametnih telefona s vremenom može promijeniti i negativno utjecati na pojedinca baš poput kockanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Nova studija: Pretjerano gledanje u zaslon računala ili mobitela ubrzava starenje!

Ovisnost o mobilnim telefonima može voditi do: deficita sna, smanjene koncentracije, anksioznosti, usamljenosti, poremećaja međuljudskih odnosa, psihičkih poremećaja…
Kronično korištenje telefona također može uzrokovati druge fizičke disfunkcije, poput disfunkcije GABA (neurotransmitera u mozgu) i gubitka sive tvari u mozgu, koji su u velikoj korelaciji s poremećajima ovisnosti o drogama.

internetu
Foto: Golubovy/Istock

GABA disfunkcija

Dokazano je da kronično prekomjerno korištenje mobilnih telefona kemijski mijenja krugove nagrađivanja u mozgu. Jedan od primarnih pogođenih neurotransmitera je gama-aminomaslačna kiselina (GABA). GABA je inhibitorni neurotransmiter koji ima umirujući ili euforični učinak. Može čak kontrolirati strah i tjeskobu. Inhibitor igra značajnu ulogu u ovisnosti tako što nagrađuje korištenje tvari i jača ovisnička ponašanja.

Istraživanja pokazuju da kronično korištenje telefona može povećati ili smanjiti proizvodnju GABA. Poremećaji u GABA sustavu dokazano su upozoravajući znak ovisnosti. U studiji Radiološkog društva Sjeverne Amerike, intenzivno korištenje telefona povezano je s uznemirujućim omjerom GABA-e i drugih neurotransmitera. Kad su testirani tinejdžeri primili kognitivno-bihevioralnu terapiju (CBT) za poremećaj, kemija njihova mozga vratila se na omjer bez ovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjenje sive tvari

Siva tvar u mozgu povezana je s dijelom središnjeg živčanog sustava koji je odgovoran za kontrolu pokreta, pamćenja i emocija. Nedavna studija skenirala je mozgove sudionika s ovisnošću o telefonima i otkrila promjenu u sivoj tvari njihova mozga. Prema znanstvenicima, fizički oblik i veličina njihovih mozgova sličili su onima ovisnika o drogama. Volumen sive tvari među ovisnicima o svojim mobilnim telefonima smanjio se u kritičnim područjima. I to je jedna od pojava koja ovu ovisnost povezuje s ovisnosti o drogama.

Samoubojstvo

Važno je napomenuti da je posljednjih godina došlo i do porasta depresije i samoubojstava među tinejdžerima u korelaciji s ovisnošću o mobilnim telefonima. Riziku su posebno osjetljive adolescentice. Prema podacima Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC), između 2010. i 2015. stopa samoubojstava porasla je za 65 %. U isto vrijeme, stopa teške depresije kod djevojčica porasla je za 58 %. Mnogi istraživači vjeruju da je porast broja samoubojstava izravan odraz negativnih učinaka ovisnosti o telefonu.

Znakovi i simptomi ovisnosti o telefonu

Tanka je linija između normalnog i prekomjernog korištenja mobitela. Prevelika ovisnost o uređaju može dovesti do ovisnosti o mobilnim uređajima. Znanstveni časopis koji izdaje National Library of Medicine izvještava da je 6,3 % ukupne populacije ovisno o svom pametnom telefonu. Postotak ovisnika najveći je među mlađima od 30 godina, s prosječno 16 % adolescenata ovisnika. Iako je kronično korištenje telefona prevladavajuće, kako možete razlikovati “normalno” korištenje od ovisnosti o mobilnom telefonu?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Selak Raspudić traži izbacivanje mobitela iz škola: Odvlače pažnju i negativno utječu na mentalno zdravlje

Ovo su neki od simptoma ovisnosti o mobilnom telefonu: slab ili nepostojeći društveni život, zanemarivanje obaveza, otuđenje od voljenih osoba, strah od propuštanja, laganje o korištenju mobitela… Važno je upamtiti da ne postoji određeno vrijeme, učestalost ili slanje poruka koje ukazuju na ovisnost o telefonu. Ipak, gomilanje gore navedenih znakova upozorenja pokazatelj je temeljnog problema s korištenjem telefona

Liječenje ovisnosti o mobilnim telefonima

Ovisnost o mobilnim telefonima je sveprisutna. Ipak, postoje načini za borbu i liječenje ovog poremećaja. Postoje specijalizirani centri za liječenje ovisnosti koji mogu pomoći. Centri za rehabilitaciju nude razne programe koji pomažu svojim pacijentima da se oslobode ovisnosti o digitalnim uređajima. Neki od njih su: savjetovanja, psihoterapija, lijekovi…

Foto: GettyImages

Ne dopustite da ovisnost o mobilnom telefonu pobijedi

Iako su pametni telefoni izvrstan resurs, oni također mogu biti potencijalno opasni alati, posebno za djecu i mlade osobe. Opseg problema koji proizlaze iz prekomjerne upotrebe telefona još uvijek nije u potpunosti shvaćen. Međutim, budući da znanost i dalje povezuje zdravstvene probleme s upotrebom mobitela, ključno je biti proaktivan.

Ako ste zabrinuti za sebe ili voljenu osobu, postoje koraci koje možete poduzeti. Ne dopustite da telefon proguta nečiji život. Poduzmite važan korak prema oporavku, po mogućnosti određivanjem kratkog vremenskog okvira u kojem ćete dovršiti potpunu “telefonsku detoksikaciju”. Ako to nije izvedivo za vas ili za onoga s problemom, osvijestite problem što više možete. Važno je biti svjestan svojih problema i pratiti svoje ponašanje najbolje što možemo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.