Pavo Kostopeč: Drastičan pad transplantacija u Europi je zabilježila jedino Hrvatska

U prva tri mjeseca ove godine u Hrvatskoj je presađen 61 organ, dok je u istom razdoblju prošle godine taj broj iznosio 102 organa, stoji u izvještaju najmasovnijeg europskog udruženja koje se bavi transplantancijom, EUROTRANSPLANT, rekao je dopredsjednik Hrvatske udruge bolničkih liječnika (HUBOL) Pavo Kosotopeč za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drastični pad transplantacija u  prvom tromjesečju 2014. u Europi je zabilježila jedino Hrvatska. Uz Hrvatsku jedino je Njemačka zabilježila blagi pad broja transplantacija, dok su sve druge zemlje doživjele su porast, istaknuo je Kostopeč.

Hrvatska je izgradila jedan od najboljih transplantacijskih sustava na svijetu što je i dokazala kada je 2006. primljena u EUROTRANSPLANT te u rekordnoj 2012. godini s 34 donora na milijun stanovnika, postala svjetski prvak s najvećim brojem presađenih organa po glavi stanovnika, naglasio je Kostopeč.

Cilj ministarstva je da se zadržimo iznad 20 donora na milijun stanovnika, no Kostopeč smatra da ako si u nečemu najbolji i toliko si puno i dugo ulagao u to te ako je to tvoje strateško opredjeljenje, moraš poduzeti sve korake da ono po čemu si prepozantljiv i kvalitetan i ostane takvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav pad broja transplantacija u Hrvatskoj posljedica je kontinuiranog smanjenja financiranja transplantacijskog programa, smatra Kostopeč i pojašnjava da od 1.1 2009. od kad postoji sustav plaćanja po terapijskom postupku, smanjene su financije bolnicama u kojima se vade organi, osobama koje su u moždanoj smrti.

“Nekada se za vađenje organa i za pripremu bolesnika bolnicama plaćalo oko 50 tisuća kuna, sada je to srozano, zaključno odlukom HZZO-a na 27 tisuća kuna, što je HZZO na kraju prošle 2013. godine korigirao  na 29 tisuća kuna”, rekao je Kostopeč.

I u bolnicama u kojima se vrši presađivanje, cijena usluga je drastično pala, što je smanjilo motivaciju za transplatacijske programe u zdravstvenom sustavu, kazao je Kostopeč te pojasnio da nisu samo financijski uzroci doveli do ovakvog stanja transplantacijskog sustava, nego sveukupni procesi u zdravstvu u posljednje dvije godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Kompletna klima rastućeg nezadovljstva liječnika i svih zdravstvenih djelatnika te svi procesi u zdravstvu od štajka liječnika, kolektivnog ugovora pa do smjenskog rada, negativno su se odrazili i rezultirali smanjenom učinkovitošću sustava”, rekao je Kostopeč.

“Ako nitko iz ministarstva nije registrirao da je pao broj transplantacija za 40 posto, imamo inertno ministarstvo, koje ne prepoznaje problem i ne reagira”, naglasio je Kostopeč.

“Tri mjeseca nije malo razdoblje, jer u Hrvatskoj 41 čovjek čeka na transplantaciju i boluje od terminalne faze srčane ili jetrene bolesti ili u slučaju zatajenja bubrega, tri puta tjedno pohađa dijalizu, umjesto da sa novim, presađenim organom živi puno kvalitetniji i dostojanstveniji život”, rekao je Kostopeč za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukoliko transplantacija bubrega uspije, za sustav je taj pacijent “jeftiniji”. Manje košta pacijent kojem je presađen organ, nego onaj koji kuntinuirano pohađa dijalizu. Tako da je ovo novi financijski gubitak za sustav”, zaključio je Kostopeč za narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.