Ne možete puno učiniti da zaustavite napadaj nakon što on počne. Ali možete pomoći zaštititi nekoga od ozljeda, prenosi WebMD.
Neki su napadaji opasniji od drugih, ali većina nije hitna. Ako želite učiniti nešto za osobu, usredotočite se na to da ju zaštitite.
Kako izgledaju napadaji
Vrsta napadaja na koju će većina ljudi pomisliti je generalizirani toničko-klonički napadaj, poznatiji kao grand mal napadaj. Zastrašujuće ih je gledati, a netko tko ga ima rijetko zna ili se sjeća što se događa.
Ovi napadaji slijede obrazac:
Čini se kao da se osoba “odjavi”, da nije psihički prisutna. Neće odgovarati na vaša pitanja ako razgovarate s njima. Neće reagirati ako im mahnete rukom u lice ili ih protresete. Mogu se srušiti. Mišići im se stežu i postaju kruti poput daske. (Ovo je faza tonika. Traje nekoliko sekundi.)
Slijedi niz trzajućih pokreta. (Ovo je klonična faza. Može trajati nekoliko sekundi ili nekoliko minuta.)
Naposljetku, trzanje prestaje i oni su budni i mogu ponovno govoriti, ali mogu biti ošamućeni ili nesigurni neko vrijeme.
Svaki generalizirani napadaj može biti opasan jer osoba nije svjesna svoje okoline i ne može se zaštititi od ozljeda. Nekontrolirano mlaćenje povećava njihove šanse da se ozlijede.
Fokalni napadaji su različiti. Manje su intenzivni i obično ne traju duže od minute ili dvije.
Dio njihova tijela, poput ruke, mogao bi se ukočiti ili opustiti. Možda ćete vidjeti ponavljane, ritmične ili trzave pokrete na jednom mjestu ili koji se šire na različite dijelove tijela. Osoba bi mogla zonirati ili buljiti u ništa. Oni mogu ili ne moraju shvaćati što se događa, ali ne mogu to kontrolirati. Kad završi, neće se ničega sjećati.
Što možete učiniti
Sve je u poduzimanju mjera opreza. Za nekoga tko ima generalizirani toničko-klonički napadaj:
- Dajte im mjesta. Držite druge ljude podalje.
- Uklonite tvrde ili oštre predmete, poput čaša i namještaja.
- Olabavite im odjeću oko vrata, ako možete na sigurno.
- Ne pokušavajte ih zadržati ili zaustaviti njihove pokrete.
Ne stavljajte im ništa u usta. Stavljanje nečega u njihova usta moglo bi oštetiti njihove zube ili bi vas mogli ugristi. Ako im se glava ne miče, okrenite je na jednu stranu.
Pogledajte na sat na početku napadaja kako biste mogli mjeriti njegovu duljinu. Zapamtite, ovo vjerojatno nije hitan slučaj, iako može izgledati tako.
Nakon što trzanje prestane, nježno ih stavite na bok kako bi im dišni putovi bili čisti.
Za blaže napadaje, poput malo buljenja ili drhtanja ruku ili nogu, odvedite osobu dalje od opasnosti, uključujući promet, stepenice..
Kada nazvati hitnu
Potražite liječničku pomoć kada je:
- To prvi djetetov napad.
- Napad traje dulje od 5 minuta.
- Još jedan napadaj počinje ubrzo nakon prvog.
- Osoba se ne “budi” nakon što su pokreti prestali.
- Osoba je tijekom napada povrijeđena.
- Ako ste zabrinuti da nešto drugo nije u redu, ili osoba ima neko drugo zdravstveno stanje kao što je bolest srca ili dijabetes.
Izvor: narod.hr/webmd.com