Tableta za dan poslije – utječe li na smanjenje broja pobačaja?

Foto: Jerry Lai/Flickr

Mediji u Hrvatskoj prenijeli su vijest o tome kako je natjecateljica reality showa Big Brothera Steffani Banić zatražila pomoć zbog sumnje da je zatrudnjela nakon što je imala spolni odnos s jednim od natjecatelja. Dobila je “tabletu za dan poslije”, a mediji su istakli pri tome kako je to napravila jer je tako “željela izbjeći pobačaj”, no to nije baš tako.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tableta za dan poslije može biti i kontraceptivna, no njezina kontraceptivna učinkovitost na sprječavanje ovulacije je vrlo niska (između 49 posto ako je uzeta odmah, i 8 posto ako je uzeta sa kašnjenjem od 72 sata), dok je njezina učinkovitost vrlo visoka kada djeluje postfertilizacijski, dakle abortivno, sprječavajući da se embrij ugnijezdi u maternicu. U tom slučaju učinkovitost je 90 posto (ako je uzeta odmah) i 16 posto (ako je uzeta nakon 72 sata). Rezultati su to znanstvenog istraživanja objavljenog u Fertility and Sterility (2007) pod naslovom Levonorgestrel emergency contraception: a joint analysis of effectiveness and mechanism of action, navodi bitno.net

Tableta za dan poslije prvenstveno djeluje na način da sprječava razvoj embrija, onemogućujući mu nidaciju (ugnježđenje) u maternicu. Ne radi se dakle o kontraceptivnom nego prije anti-nidacijskom učinku. Znanstvena očitost takvog anti-nidacijskog učinka opovrgava, prema tome, i samu terminologiju koja se koristi za ovaj proizvod: ne radi se o kontraceptivnom mehanizmu (budući da se, kako smo vidjeli, sprječavanje začeća događa u malom postotku slučajeva), već o izrazito abortivnom mehanizmu koji se manifestira nakon što je došlo do začeća, kad je već započeo razvoj novog ljudskog života.

Utječe li “tableta za dan poslije” na smanjivanje broja pobačaja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Propagandu tablete za dan poslije prati još jedan mit: da ona smanjuje broj pobačaja. Stvarnost govori nešto sasvim drugo.

Najbolji primjer jest najopsežnije istraživanje dosad provedeno kako bi se vidjelo može li distribucija tablete za dan poslije smanjiti broj pobačaja. Istraživanje je provedeno u Škotskoj, u grofoviji Lothian. Istraživače je zanimalo hoće li se smanjiti broj pobačaja ukoliko svim ženama u grofoviji besplatno ponude 5 paketića tablete za dan poslije. Od 85.000 žena u dobi od 16 do 29 godina, njih 22.603 je zatražilo tabletu. Istraživanje koje je trajalo preko dvije godine na kraju je pokazalo kako se broj žena koje koriste tabletu za dan poslije peterostruko povećao, ali se broj pobačaja nije nimalo smanjio, što je drastično pobilo očekivanja i predviđanja autora istraživanja. (Advanced provision of emergency contraception does not reduce abortion rates, (2004.), objavljeno u Contraception).

Do istog zaključka došli su autori članka u časopisu Obstetrics and Ginecology nakon što su analizirali čak 23 znanstvene studije vezane uz tabletu za dan poslije: njihov zaključak je bio: «Porast dostupnosti hitne kontracepcije povećava njezino korištenje, ali nijedna studija nije pokazala učinke na stope trudnoće i pobačaja» (Population Effect of Increased Access to Emergency Contraceptive Pills: A Systematic Review).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Švedskoj se broj paketića za hitnu kontracepciju u četiri godine povećao za 700 posto a stopa pobačaja ne samo da se nije smanjila nego se i povećala preko 10 posto. (Statistics Health and Diseases, 2006.)

Nakon što je u Francuskoj još 2002. godine omogućen maloljetnicima pristup hitnoj kontracepciji bez recepta i roditeljske dozvole, broj pobačaja kod djevojaka između 15 i 17 godina povećao se sa 10.245 (2001. god.) na 11.517 pobačaja (2004.god.)

U Engleskoj je 2000. (godinu prije nego je dopuštena maloljetnicima tableta za dan poslije na njihov zahtjev i bez pristanka roditelja) zabilježeno 13.334 pobačaja kod djevojaka od 16 i 17 godina. No 2005., pet godina nakon ulaska tablete u škole, broj se povećao na 14.237. pobačaja. (National Statistics, 2006).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim ovih, postoje i pokazatelji kako laka dostupnost tableti za dan poslije može dovesti prije svega kod žena, osobito adolescentica, do jedne vrste lažne sigurnosti te do porasta promiskuiteta i spolno prenosivih bolesti. Upravo je to pokazalo istraživanje provedeno nad grupom švedskih studentica, prema kojem je u pet godina korištenje tablete za dan poslije naraslo sa 22 na 52 posto, a u istom razdoblju broj spolnih partnera je narastao s 5,4 na 7,4 a spolno prenosive bolesti povećale su se za 50 posto (Increased sexual risk taking behaviour among Swedish female university students: repeated cross-sectional surveys, (2006), «Acta Obstet Gynecol Scand»).

Više pročitajte OVDJE.

Prodaja “tablete za dan poslije” veća 38 puta nego lani

Nakon što je u Hrvatskoj dopuštena bezreceptna prodaja “pilula za dan poslije” prodaja joj je dramatično porasla. Tijekom srpnja i kolovoza ove godine prodano je oko 700 komada mjesečno, u odnosu na iste mjesece prošle godine kada je to bilo tek dvadesetak na mjesec. Porast je to od 38 puta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Devedeset posto onih koji dolaze su mladi parovi, te dečko traži tabletu, a djevojka šutke ispuni anketni listić. “Samoposluživanje” je to kojim nisu zadovoljni ni ginekolozi, a vjerojatno im ne “pomaže” ni ono što mladi gledaju u popularnom Big Brotheru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.