Istraživači klinike Mayo nedavno su istaknuli četiri aktivnosti koje usporavaju proces propadanja mentalnih sposobnosti. To su: redovito služenje računalom, pletenje, društvene aktivnosti (primjerice odlazak u kino ili kazalište) te igranje igara.
Sudionici ovog eksperimenta, koji je trajao od 2006. do 2016. godine, a koji su svi stariji od 70 godina, tijekom godina su rješavali testove mentalnih sposobnosti, kao i upitnike gdje bi naznačili misaono stimulirajuće aktivnosti kojima su se bavili. 1929 sudionika naposljetku je podijeljeno u dvije skupine: one s normalnim kognitivnim mogućnostima te one kojima su mentalne sposobnosti malo narušene.
Istraživači su potom došli do zaključka da su oni koji su se jednom ili dvaput tjedno upuštali u spomenute aktivnosti postigli vidljivo bolje rezultate nego oni koji bi se time bavili tek povremeno.
Pritom se ispostavilo da je od svega navedenog najučinkovitije bavljenje računalom – za one koji su to radili šanse za slabljenjem memorije spustile bi se do 30 posto. Za pletenje i slične aktivnosti šanse rizik se spuštao do 28 posto, za one koji imaju aktivan društveni život 23 posto, a za one koji su se zabavljali igrama 22 posto.
Iznenađujuće, no čitanje se nije ispostavilo aktivnošću koja čuva mentalne sposobnosti poput ove četiri aktivnosti. Stručnjaci su zaključili da je to zato što ono isključuje izazove tehničke, fizičke i priručne naravi.
Tekst se nastavlja ispod oglasa