Francuska: deseci tisuća ljudi u mimohodu protiv surogat majčinstva

Deseci tisuća ljudi, koji su prije 18 mjeseci prosvjedovali protiv istospolnih brakova, izašli su u nedjelju na ulice Pariza i Bordeauxa kako bi ovaj put izrazili protivljenje praksi zamjenskog, surogat majčinstva i praksi potpomognute oplodnje za lezbijske parove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prosvjede je organizirala udruga “Manif pour Tous” (MPT – Prosvjed za sve), kao protuteža zakonu “brak za sve”, u ime “obrane obitelji”. MPT tvrdi da je na prosvjede izašlo oko 500.000 ljudi, dok je policija iznijela brojku od 70.000 sudionika.

Kako bi stišao strasti, premijer Manuel Valls je uoči najavljenih prosvjeda istaknuo da je “surogat majčinstvo u Francuskoj zabranjeno i da će tako i ostati”, no to očito nije umirilo prosvjednike koji su nosili transparente “Ne surogat majčinstvu” i “Žena nije stroj za rađanje”.

“Zamjenske majke predstavljaju vrst industrijalizacije i modernog ropstva”, kazao je 30-godišnji Thibault, dok je umirovljenik u Bordeauxu kazao da će “sljedeća faza biti izlaganje djece na policama u trgovinama, a mi ćemo moći izabrati onu koja nam se svidi”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Eric, mladi otac, zabrinuto se pita: “Što ćemo kasnije reći toj djeci, da su kupljena internetom za nekoliko tisuća eura?”

Prosvjedima su se pridružili i neki parlamentarni zastupnici desnog UMP-a (Unije za narodni pokret) i izaslanstvo krajnje desne Nacionalne fronte. Homoseksualne udruge su preko interneta skupile oko 200.000 potpisa za potporu “jednakosti svih parova i obitelji”, no pozivu za protuprosvjed na pariškom Trgu republike odazvalo se tek nekoliko stotina ljudi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.