NGO sektor u Irskoj ne namjerava se zaustaviti – Amnesty poziva na izmjenu zakona o pobačaju

Amnesty International pozvao je u utorak Irsku da izmijeni zakon o pobačaju koji po ocjeni te nevladine udruge trudnice tretira poput “strojeva za rađanje” i ugrožava im zdravlje, a istodobno stigmatizira žene koje žele pobaciti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Drakonski irski zakoni stvorili su klimu straha. Osobe koje savjetuju ženama na koji način potražiti liječničku pomoć za to mogu biti kažnjene zbog čega neke među njima izbjegavaju odlazak liječniku”, kazao je Colm O’Gorman, izvršni direktor Amnesty internationala za Irsku.

U skladu s ustavnim amandmanom iz 1983. godine zakon na prvo mjesto stavlja život nerođena djeteta i dopušta pobačaj isključivo u slučaju ugroženosti života trudnice.

Aktualni zakon o pobačaju “jedan je od najrestriktivnijih u svijetu”, a zbog njega je godišnje 4000 žena i djevojaka prisiljeno obavljati pobačaj izvan Irske, stoji u priopćenju Amnestyja pod nazivom “Ona nije zločinac: Posljedice irskog zakona o pobačaju”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene i djevojke koje nemaju mogućnost otići iz Irske kako bi pobacile drugdje “ostaju bez pristupa potrebnoj medicinskoj skrbi ili riskiraju da se protiv njih pokrene kazneni postupak ako se pobačaju podvrgnu ilegalno kod kuće”, stoji u izvješću.

“Irska zatvara oči pred činjenicom da žene na abortus putuju izvan zemlje i ravnodušna je na sve patnje kroz koje žene prolaze. Slabe, siromašne i ranjive žene koji nemaju sredstava za putovanje na taj se način prisiljava da krše zakon, a one samo odlučuju o vlastitu tijelu, a ponekad i o pitanju života ili smrti”, smatra O’Gorman.

Amnesty je pokrenuo globalnu kampanju pod nazivom “Moje tijelo, moja prava” koje je cilj “zaustaviti kontrolu i kriminalizaciju seksualnosti i reprodukcije” u Irskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ljudska prava žena i djevojaka krše se na dnevnoj bazi zbog ustava koji ih tretira kao strojeve za rađanje”, rekla je Shetty.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.