Ako je moj jezik izmišljen…

Fah

Komentar čitatelja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Evo kako Dragan Markovina opravdava “Deklaraciju o zajedničkom jeziku”

Nikola Gibo Ružević – 29.03.2017.

Josip Jelcic:
Nedavno me na jednome forumu skupina sredovječnih, ali i mlađih srpskih “intelektualaca” pokušala uvjeriti da hrvatski jezik ne postoji (osim kod čakavaca) i da svi štokavci pričaju “srpskim” jezikom.
Ostadoh miran neko vrijeme, a onda sam reagirao kako mnogi od mojih kolega ili kolegica ne bi reagirali. Ili ne bi htjeli ili ne bi znali. Bez mržnje, samo s argumentima i istinom.
Mogao bih ja Iako sada “zabrazditi” u povijest jer i tu puno znam, no to ću ostaviti jednom prijatelju. On piše knjigu koja će mnoge dosad zamagljene stvari uskoro rasvijetliti. Ja neću u povijest, nego ću se držati jezika koji je uostalom moje područje.
Rekoh tim “intelektualcima”: “Ako je moj jezik izmišljen, zašto vi svoga konačno ne izmislite? “Najmanje polovica riječi u srpskom jeziku nema srpsko podrijetlo. Da bi se govorilo o srpskom ili bosanskom jeziku, mora se poznavati materija. Kako ćeš poznavati materiju ako je nema? Usporedimo to s kućom. Rječnik nekog jezika jest prizemlje. Pravopis je prvi kat. Slovnica (gramatika) je drugi kat. Bez prizemlja nema ni prvog, a pogotovo ne drugoga kata. Pa ispunimo “prizemlje” tuđicama.
U srpskom književnom jeziku postoji ogroman broj latinizama. Sva imena mjeseci u godini su im latinska. Historija, muzika, lingvistika, gramatika, advokat, sekretar također su tuđice latinskoga podrijetla. Sekretar se nema čime zamijeniti nego riječju tajnik. Zato se zamjene izbjegavaju jer bi vodile pohrvaćivanju.
U nogometnoj terminologiji imaju puno anglizama, a ja ću spomenuti samo neke: korner, ofsajd, futbal, gol.
Ne manjka ni grecizama. Riječ hiljada nije srpska, već dolazi iz grčkog jezika kao i taksonomija, kao i geografija, a i kozmos.
Hoćemo li, dragi susjedi, malo o turcizmima? Tu imate abadžiju, kujundžiju, česmu, peškir, kafu i tko zna koliko drugih meni znanih i neznanih. Da ne pišem još o germanizmima i o tko zna čemu već.
Dakle, pričaš mi da je moj jezik izmišljen pa ćeš dobiti i lijep odgovor.
Glagoli stranoga podrijetla kod susjeda završavaju na -isati (npr. kontrolisati) i -ovati (npr. organizovati), no to već spada u područje slovnice iliti gramatike, a o njoj možemo tek kada sredimo rječnik i pravopis. Kao što možemo srediti i staroslavenski glas št (u srpskom opština, u hrvatskom općina). I neizbježna dakavica u srpskom jeziku također spada u područje gramatike.
Eto kako srušiti nečije argumente koji su na “staklenim nogama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

J.J.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.