Ministar Dobrović na sastanku u Bakuu razgovarao o projektu Južnog plinskog koridora

Foto: mzoip.hr

Na današnjem 3. sastanku Savjetodavnog vijeća projekta Južni plinski koridor u Bakuu u Azerbajdžanu sudjelovao je i hrvatski ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na sastanku su bili ministri zaduženi za energetiku iz Albanije, Azerbajdžana, BiH, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Gruzije, Hrvatske, Italije, Poljske, Srbije, Turkmenistana i Turske, uz predstavnike Europske komisije, SAD-a i Velike Britanije.

Tom je prigodom predstavljeno izvješće o napretku projekta Južni plinski koridor te se raspravljalo o pitanjima koja utječu na njegovu provedbu.
“Južni plinski koridor veoma je važan za energetsku sigurnost Europe odnosno za diversifikaciju opskrbnih pravaca plinom. Projekt mćože doprinijeti jačanju energetske neovisnosti Europske unije od čega bi značajnu dobrobit imala Hrvatska. Više dobavnih plinskih pravaca znači manju ovisnost o pojedinom dobavljaču što utječe na cijenu plina. Tako bi se stvorile dugoročne pretpostavke za nižu i stabilniju cijenu tog energenta važnog za gospodarski razvoj, ali i za građane koji svoje domove griju na plin,”  kazao je ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović.
Južni plinski koridor vodio bi od kaspijskog polja Shah Deniz II preko Azerbajdžana, Gruzije, Turske, Grčke i Albanije do Italije. Na dio Transjadranskog plinovoda (TAP), koji ide od Grčke preko Albanije do Italije, priključila bi se i Hrvatska Jonsko-jadranskim plinovodom (IAP). IAP I TAP trebali bi se razvijati i graditi istodobno i spojiti se u Albaniji.

Hrvatski dio IAP-a od Splita do granice s Crnom Gorom dugačak je 252 kilometara a vrijednost gradnje je procijenjena na 330 milijuna eura.
Ministar je u Bakuu održao i bilateralne sastanke s azerbajdžanskim ministrom za ekologiju i prirodne resurse, ministrom energetike, SOCAR-om i američkom zamjenicom pomoćnika državnog tajnika za energetsku diplomaciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.