BiH: Dvije trećine uzoraka pozitivno na GMO

Čak dvije trećine uzoraka hrane za ljude i životinje koja je analizirana u BiH je genetski modificiranog podrijetla (GMO) iako ta zemlja zabranjuje proizvodnju i prodaju takvih proizvoda, objavile su u utorak Nezavisne novine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od 100 uzoraka hrane za ljude i životinje u BiH, koji su ispitivani na pristutnost genetski modificiranih organizama (GMO), čak 67 je bilo pozitivno.

Ovaj podatak navodi se u Izvještaju o provedenom planu praćenja hrane za ljude i životinje za životinje u BiH nakon laboratorijskih analiza izuzetih uzoraka hrane koje je proveo Institut za inženjerstvo i biotehnologiju Sveučilišta u Sarajevu.

Kako se navodi u tom izvještaju, uzorci su uzeti u trgovačkim centrima i tvornicama hrane za životinje u 17 gradova širom BiH, od kojih je 72 bilo uvoznog podrijetla, a 28 domaćih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojašnjava se da su provjeravani mesni proizvodi sa sastojcima na bazi soje, kukuruzne pahuljice, miješane žitarice, pekarski proizvodi koji sadrže kukuruz među kojima keks i grickalice, kao i hrana za životinje na bazi soje i kukuruza.

“Od ukupno 45 analiziranih uzoraka hrane za ljudsku upotrebu 26 uzoraka je pozitivno, odnosno utvrđeno je prisutnost GMO, dok je 19 uzoraka negativno. Od 48 analiziranih uzoraka hrane za životinje 41 je pozitivan, dok je sedam negativno”, navodi se u izvještaju.

Ovaj je izvještaj pripremila Agencija za sigurnost hrane BiH, a ove godine ga je razmatralo i usvojilo Vijeće ministara BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema vrijedećem zakonodavstvu u BiH uvoz, uporaba i proizvodnja GMO proizvoda su zabranjeni. Vlasti BiH imaju podatke o krijumčarenju GMO sjemena, a napose soje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.