Milanović je mjesto ljudskog stradanja pretvorio u političku arenu

Politički obračun premijera s predsjednicom, pljesak na spominjanje komunističkog zločinca maršala Tita i zviždanje žrtvi holokausta Branku Lustigu – tako je jučer izgledalo nešto što je trebalo biti komemoracija žrtvama Jasenovca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Razuman čovjek na jednoj komemoraciji očekuje prije svega iskazivanje pijeteta prema ubijenima, poštovanje prema preživjelima, pozivanje da se ne zaboravi, da se nikad u jednom društvu ne ponovi – prema bilo kojoj skupini ljudi. Čovjek na komemoraciji može očekivati pozivanje na mir i toleranciju. Ali za nelustrirano hrvatsko društvo je to očigledno previsoko očekivanje. Tako smo umjesto komemoracije dobili političku manifestaciju i prozivanje političkih neistomišljenika.

Dobili smo nešto što možemo nazvati sramotom iz Jasenovca.

Komemoracija u povodu 70. obljetnice proboja logoraša iz koncentracijskog logora Jasenovac
foto: fah

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Premijer – izgubljen u bahatosti, vremenu i prostoru

Najgore u cijelom događaju je, što se u negativnom ponašanju isticao šef hrvatske vlade, čovjek koji bi u takvim situacijama trebao biti pozitivan primjer drugima. Milanović je jučer mjesto ljudskog stradanja pretvorio u političku arenu. Umjesto da je smireno i staloženo govorio o stradanju, on je bahato mahao Ustavom Republike Hrvatske i citirao iz njega. Govor tijela mu je govorio, da je spreman za boks, samo što mu u ringu nije bilo protivnika. Umjesto da se obratio nazočnim preživljelim logorašima kojom toplom riječju, prozivao je predsjednicu RH i obračunavao se s njom što ne napušta utakmice na kojima jedan dio publike skandira „Za dom spremni.“ I kao da s tim nije već prekoračio sve granice dobrog ukusa, nastavio je s tezama neprikladnim za komemoracije jer su jako problematične, odnosno previše pojednostavljene – onako kako ih je on izgovorio – za prekompliciranu povijest drugog svjetskog rata na području tadašnje NDH.

Komemoracija u povodu 70. obljetnice proboja logoraša iz koncentracijskog logora Jasenovac

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prekompliciranu povijest, gdje su od saveznika postajali protivnici i od protivnika saveznici, gdje su strahovite zločine činile sve strane, o kojoj ni hrvatski stručnjaci nemaju ni približno slična mišljenja i svesti na to, da su partizani bili patrioti i jedina hrvatska vojska, dok su oni drugi bili izdajnici i zločinci koji su svjesno i planski uništavali svakog tko nije bio Hrvat ili na njihovoj strani, može samo osoba kojoj su u cilju podjele u narodu. I kao da to nije bilo dosta neukusa, premijer nije izostavio uprijeti prstom u žrtve Bleiburga. Sve u svemu nije djelovao kao prvi ministar jedne Vlade, nego je više izgledao kao slon u staklani. A za takvo ponašanje ga ne može abolirati ni izborna godina.

Tako to rade državnici

Predsjednica Kolinda Grabar – Kitarović nije jučer došla na to što je nazvanao komemoracijom. A zašto bi to i uradila nakon što su joj „antifašisti“ poručili da je nepoželjna? Je li trebala doći i slušati da ju govornici prozivaju zbog micanja Tita s Pantovčaka? Da prepucavanja na mjestu boli budu još veća nego što su bila? Predsjednica je napravila jedino što je mogla napraviti u takvoj situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
foto: ured predsjednice
foto: ured predsjednice

Nije čekala na službenu komemoraciju u nedjelju na kojoj je bila nepoželjna, otišla je 22. travnja u Jasenovac, na dan proboja logoraša i poklonila se žrtavma, koncentrirajući se pri tomu na žrtve, ne dijljenje lekcija povijesti neistomišljenicima ili prozivanju političkih protivnika. Time je nenametljivo pokazala da je daleko ispred svojih protivnika i da drugi političari u Hrvatskoj mogu mnogo što od nje naučiti.

GERMANY 70TH ANNIVERSARY LIBERATION OF BERGEN-BELSEN
foto: fah

 

Ako premijer nije voljan učiti od predsjednice RH, neka pogleda jučerašnji govor njemačkog predsjednika Gaucka, čovjeka koji je antifašist i antikomunist – za 70. obljetnicu oslobađanja nacionalsocijalističkog konclogora Bergen-Belsen. Nije potrebno razumjeti njemački jezik da se shvati razlika. Dovoljno je usporediti govor tijela i mimiku našeg premijera i njemačkog predsjednika.

Zviždanje žrtvi – najveća bijeda „antifašista“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Izaslanik predsjednice u Jasenovcu bio je hrvatski židov Branko Lustig. Branko Lustig, žrtva totalitarističkog sistema, čovjek koji je kao dječak preživio nacionalsocijalističke konclogore Auschwitz i Bergen-Belsen, doživio je jučer u Jasenovcu da ga izvižde „antifašisti“. Tim činom su takozvani antifašisti pokazali na najdegutantniji način do čega im je stalo, a do koga nije.

Komemoracija u povodu 70. obljetnice proboja logoraša iz koncentracijskog logora Jasenovac
foto: fah

 

Neutralni promatrač tog događaja je istog trena mogao samo poželjeti da zbog srama propadne u zemlju. Branko Lustig je mogao zažaliti što je tog dana odabrao doći u Jasenovac, a ne na komemoraciju u Bergen-Belsen, gdje se prema ubijenima iskazivalo duboko poštovanje i gdje nikomu nije padalo na pamet zviždati preživjelima jer nisu iz iste političke opcije.

Što bi Jasenovac trebao biti

Jučer se u Jasenovcu nisu okupili domoljubi kako je bivši predsjednik Josipović napisao na svom facebook zidu. Jučer su se u Jasenovcu okupili pretežno ljudi koji jasenovačke žrtve koriste za samopromociju, koji jasenovačke žrtve koriste za obračun s političkim protivnikom, koji besramno manipuliraju jasenovačkim žrtavama da bi ideološke podjele u narodu održavali na životu i tako sebi osiguravali svoje političko postojanje.

Jednog dana ćemo kao društvo morati shvatiti da svaka žrtva u Jasenovcu i Bleiburgu, svaka žrtva križnog puta zaslužuje poštovanje. Morat ćemo shvatiti da samopromocija političke kaste, dnevnopolitička prepucavanja i skupljanje političkih bodova preko njihovih grobova i mrtvih kostiju nije iskazivanje pijeteta, nego gaženje po žrtvi. Morat ćemo shvatiti da ni jasenovačke ni bleiburške žrtve ne zaslužuju veličanje totalitarnih sustava, nego njihovu osudu, jer su ti sustavi odgovorni za te žrtve.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.