Znanstvenici s pariškog sveučilišta Descartes otkrili su kako pozitivne emocije utječu na određene kemikalije u mozgu beba.
Ovo je prvo istraživanje koje promatra učinke humora na učenje djece stare samo 18 mjeseci, navodi Daily Mail.
“Pozitivne emocije mogu utjecati na količinu dopamina i endorfina što onda može utjecati na učenje. Pozitivne emocije dokazano poboljšavaju kreativne načine rješavanja problema i poboljšavaju kognitivnu fleksibilnost”, tvrde znanstvenici.
Kako je izgledalo istraživanje?
Psiholozi su u istraživanju pokazali 53 male djece kako da dosegnu patkicu sa kartonskim grabljama: 37 je bila prikazana humoristička demonstracija u kojoj bi odrasla osoba bacila patkicu na pod i zatim se nasmiješila svaki put kada bi ju uzela, dok je ostatku djece prikazana ozbiljna demonstracija.Nasmijana demonstracija dovela je do toga da se 16 beba nasmijalo barem jednom.
Tada su pored svakog djeteta stavljene grablje. Kod nasmijanih beba 93.7% je iskoristilo grablje da dođe do patkice, dok je samo 19% nenasmijanih beba iz humorističke grupe učinilo isto. Iz grupe sa ozbiljnom demonstracijom samo je 25% koristilo grablje, znači, znatno manje.
“Potreban je daljnji rad da se rasvjetli pitanje mehanizama koji djeluju kad je u pitanju utjecaj smijeha na učenje male djece, i konkretnije, zašto su nasmijane bebe bile toliko bolje u imitiranju odrasle demonstratorice”, kažu znanstvenici.
Izvor: narod.hr/dailymail.co.uk
Photo: Stevan Sheets/Flickr