Rusak zastupnicima: Politička nas kriza ne amnestira od odgovornosti

U Hrvatskom saboru u srijedu se raspravljalo o prošlogodišnjem Izvješću o radu pravobraniteljice za osobe s invaliditetom koje su podržali svi saborski klubovi, no rasprava o izvješću pretvorila se u raspravu o tome zbog čega još nije imenovan novi pravobranitelj, pa je Gordana Rusak zastupnicima poručila kako ih politička kriza ne amnestira od odgovornosti po tom pitanju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Alarmantna je činjenica da mi u ovom trenutku nemamo pravobraniteljicu za osobe sa invaliditetom. Obrazloženje da procedura nije dovršena je zapravo ono što je katastrofalno. Tražim da se hitno ta procedura dovede do kraja i smatram da nas kriza koju imamo ne amnestira od odgovornosti”, rekla je neazvisna zastupnica Gordana Rusak.

Pravobranteljici Anki Slonjšak, naime, mandat je istekao još krajem svibnja, a nasljednik joj još nije imenovan.
“Nedopustivo je da pravobraniteljici istekne rok, a da Vlada nije našla za shodno da izaberu novu”, slaže se i Ana Komparić Devčić (SDP). Pravobraniteljicu nemamo jer, tvrdi, Sabor i Vlada ne funkcioniraju.
SDP je, podsjetila je, u vrijeme donošenja proračuna upozoravao kako Vlada reže i štedi na onima kojima je pomoć najpotrebnija.

“Koji je to zakon donesen po kojem su ukinute prava i sredstva?”, upitala ju je HDZ-ova Nada Murganić. Proračunska sredstva za osobe s invaliditetom, kazala je, rađena su na bazi potrošnje, ali neće biti sva utrošena jer tijela za vještačenje ne rade, za što je okrivila bivšu vlast.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljica koja je napisala ovo izvješće sjedi u ovom domu u kutu iza stupa i to je zorni prikaz odnosa prema osobama s invaliditetom – ponižavajući i nedopustiv, poručila je Komparić Devčić.

Na njezine tvrdnje reagirala je HDZ-ova Margareta Mađerić poručivši kako je nedopustivo to što je iskoristila Izvješće o radu pravobraniteljice za političko prepucavanje i sitno politikanstvo.

“Vi ste u HDZ-u jedna osjetljiva i ranjiva skupina s kojom treba oprezno postupati dok se sve to ne sredi”, poručio je Laburist Jaroslav Pecnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U raspravu se uključio i predsjednik Sabora Željko Reiner koji je “saborske kritičare” prozvao jer su, kaže, nakon izrečenih kritika napustili sabornicu. “Iako se zaklinju da im je silno stalo, u ovom trenutku niti svaki šesti zastupnik nije prisutan u dvorani. To sve zajedno nešto govori”, ocijenio je Reiner.

“Civilizacijsko se pitanje pretvara u političko pitanje”, poručio je HDS-ov Goran Dodig. Dodao je i kako su svi ljudi potencijalni invalidi te kako je to pitanje pitanje odnosa čovjeka prema čovjeku.

HSS-ovac Branko Hrg posebno je upozorio na problem osoba s autizmom za koje, kaže, nije dovoljno učinjeno, a njihove se obitelji nose s teškim situacijama. “Centri koji postoje treba doraditi i modernizirati da budu na pomoć ljudima”, poručio je Hrg.
Pravobraniteljica je lani zabilježila 20-postotni porast pritužbi građana, a u odnosu na prethodnu godinu uputila je gotovo dvostruko više preporuka, upozorenja i pisama podrške vezanih uz prilike u kojima borave, rade ili se obrazuju osobe s invaliditetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pravobraniteljica je, prema Izvješću, lani postupala po 1745 pritužbi u svrhu zaštite ljudskih prava osoba s invaliditetom. Kao i u ranijem razdoblju, najviše pritužbi odnosilo se na područje socijalne zaštite, zatim na područje rada i zapošljavanja, mirovinskog osiguranja, odgoja i obrazovanja i pristupačnosti.

Zamjenica pravobraniteljice Mira Pekač Knežević koja je Izvješće u Saboru i predstavila naglasila je kako se najviše podnesaka odnosilo na socijalnu skrb, rad i zapošljavanje, mirovinsko osiguranje, odgoj i obrazovanje te pristupačnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.