Ponedjeljak, 20 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Dr. Žarko Šperanda: Kontinuirano se povećava starosna dob žena kod rađanja prvog djeteta

Podijeli

Odgoda rađanja, smanjena plodnost, neplodnost, depopulacija…O ovim je temama govorio je ginekolog, Žarko Šperanda dr. med u emisiji ”Oaza života”, radiopostaje Mir Međugorje. ”Odgoda rađanja za kasnu fertilnu dob znači – ne rađanje”, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”O demografskom padu stanovništva kod nas i u Europi piše se i govori sve više. Povezana je s mnogobrojnim društvenim, socijalnim, ekonomskim, psihološkim i mnogim drugim čimbenicima” rekao je dr. Šperanda u uvodu govora o medicinskim uzrocima depopulacije, koja, kako je kazao ”se ubrzava i uzima sve više maha”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. sc. Monika Balija: Mjeru roditelj odgojitelj trebalo bi donijeti na razini cijele Hrvatske

Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji plodnost je najbolja između 20. i 27. godine života, to je optimalna reproduktivna dob. Učestalost neplodnosti u optimalnoj reproduktivnoj dobi je niska, oko četiri posto. Sa starenjem, nakon 27. godine života, naglo raste. Od 27. godine plodnost opada 10% godišnje te sa 32-35 godina života iznosi svega 22% od maksimalne. Istodobno učestalost spontanih pobačaja značajno raste.

Zadnjih dvadesetak godina općenito se smatra se da je oko 20 posto neplodnih bračnih parova. To međutim ne može biti jednako jer se u međuvremenu događaju odgode rađanja prvog djeteta za sve stariju dob. Pa bi ti podaci mogli biti značajno veći, navodi Šperanda koji je bio i govornik na stručnom skupu o temi ”Odgovornost za život u demografskoj obnovi Hrvatske”, koji je održan u prostorijama Obiteljskoga centra Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Dr. sc. Stjepan Šterc za Narod.hr: Vlasti u Zagrebu, u ideološkoj suženosti, teško je prihvatiti kako jedino djeca donose budućnost, radnu snagu i razvoj

Prateći statistiku porođaja iz godine u godinu uočljiv je s jedene strane pad nataliteta, a s druge strane kontinuirano se povećava starosna dob žena kod rađanja prvog djeteta.

Od 1970-tih godina uobičajena dob zasnivanja obitelji i rađanja prvog djeteta bila je između 22. i 25. godine života, da bi se do 2014. promijenila 26-30 godina pa i kasnije.

Koliko je trend uzeo maha govore činjenice da je prema statistici Ujedinjenih naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa

2017. godine prvi puta u povijesti zemlje rodilo 50 posto žena starijih od 30 godina. A prema izvješću Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo još tijekom 2016. godine rodilo je 54% žena starijih od 30 godina. Sličan je trend događa se i u drugim europskim zemljama, na čelu sa Španjolskom s oko 60 posto.”, rekao je ovaj ginekolog za Mir Međugorje.

Dr. Šperanda je u svom izlagani iz 2018. ukazao na brojne uzroke odgode rađanja od kojih su najveći promijenjena slika obitelji i korištenje kontracepcijskih sredstava, te naglasio potrebu da se problem odgode rađanja prestane promatrati samo kao moralno pitanje, i počne ozbiljnije uzimati u obzir i rješavati kao biološko i demografsko pitanje od krucijalne važnosti za društvo u cjelini.

Kao jednu od najtežih posljedica odgode rađanja naveo je neplodnost, zbog koje se onda pribjegava raznim reproduktivnim tehnikama, od umjetne oplodnje do zamjenskog ili surogat majčinstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Mir Međugorje

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci