Klementina Šuljug odgovara na vaša pitanja: Što kada roditelji drugog djeteta nisu prisutni, a njihovo je dijete neposlušno?

Foto: narod.hr

Svaki roditelj odgaja svoje dijete kako misli da je najbolje i postavlja pravila koja najbolje odgovaraju i njima i djeci. Svaka obitelj ima različita pravila ponašanja u vlastitom domu kojih se pridržavaju (bar bi se trebali pridržavati) svi ukućani. Kada u vaš dom dođe dijete koje nije član vaše obitelji (a nisu prisutni njegovi roditelji) morate mu jasno pokazati što je dozvoljeno, a što nije u interakciji s vašim članovima obitelji, pokućstvom, kućnim ljubimcima te ostala pravila ponašanja koja vrijede u vašem domu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako svom djetetu ne dozvoljavate skakanje po krevetima, hodanje s čašom u ruci, jedenje u dnevnom boravku, igranje s daljinskim upravljačem, onda to ne smijete dozvoliti ni gostu koji je došao bez pratnje odrasle osobe.

Vi ste trenutno odgovorni za to dijete koje vam je povjereno i nikako nemojte smetnuti s uma koliko je poštivanje pravila važno i zbog sigurnosti djece. Ne ostavljate djecu bez nadzora odraslih. Ponekad vas i vlastito dijete iznenadi nekim postupkom iako je usvojilo pravila ponašanja. Ako vidite da mali gost čini nešto nedopustivo, potrebna je promptna reakcija. Objasnite na pedagoški adekvatan način zašto nije dopustivo činiti neke radnje u vašem domu.

Možda će djetetu to biti čudno jer u vlastitom domu je to dopušteno. Ako ono skače po krevetu i njegovi roditelji to toleriraju, zasigurno će vas čudno gledati ako ga zbog toga ukorite. Objasnite opasnost takve igre. Hodanje s punom čašom po stanu je za vaše dijete nepoznanica? Onda ne smijete to dopustiti ni bilo kom drugom. Objasnite da se sok pije u kuhinji za stolom zbog opasnosti pada i ozljede i prolijevanja tekućine po pokućstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U vašem domu nitko ne izgovara ružne riječi. Nemojte ignorirati ružno izražavanje ni malom gostu. Recite mu da vi takve riječi ne upotrebljavate i da ih više ne koristi.
Fizički konflikti se moraju odmah spriječiti. Ne ostavljajte mogućnost da djeca to sama riješe. Iako je vaše dijete, možda, fizički snažnije, ako nije naučeno vratiti udarac može u ovakvim okolnostima postati žrtva malenog tiranina koji je shvatio da može udarati bez posljedica.

Djeca vrlo brzo usvoje što se smije, a što ne. Ako isto pravilo morate ponavljati više puta znači da vas dijete ne doživljava kao autoritet. Reagirajte na drugi način. Budite sigurni da vas je dijete doista čulo i razumjelo što zahtijevate. Ako ono trči iz sobe u sobu, a vi mu usput govorite da se to kod vas ne radi, ono vas ne će čuti dok ga fizički ne zaustavite, pogledate u oči i objasnite što želite.

Ako dijete uopće ne reagira na vaša upozorenja bez obzira što ste isprobali sve dopustive pedagoške mjere, zovite njegove roditelje. Nepoštivanje pravila je nedopustivo jer na taj način rušite sami sebi autoritet i kod svog djeteta jer mu pokazujete da ste popustljivi ako je netko dovoljno uporan ( „ako smije on, smijem i ja“).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se dogodio neki ozbiljniji sukob, jako je važno o tome izvijestiti roditelje djeteta. Djeca su sklona izmišljanju pa bi moglo složiti priču prema svom viđenju i dovesti vas u nezgodan položaj.

Diplomatski to izvedite tako da ne prozivate njihovo dijete kao glavnog i odgovornog krivca nego pokušajte opisati spornu situaciju pa neka roditelji sami zaključe tko je kriv za konflikt.

Vaša pitanja šaljite na pitanjazaklementinusuljug@narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Klementina Šuljug je odgojiteljica s međunarodnom MEPI diplomom i 15 godina rada u Montessori vrtiću, a stručno se usavršavala po Montessori metodi za djecu s poteškoćama. Iza nje je dugogodišnji rad s djecom s poteškoćama. Ima međunarodnu diplomu za vjerski odgoj djece predškolske dobi po načelima Montessori pedagogije te je završila doškolovanje za župne suradnike i katehezu djece na KBF-u u Đakovu.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.