Za Uskrs je običaj da se jede šunka ili rolana lopatica koja uz pisanice zauzima glavno mjesto na uskršnjem stolu.
Šunka je svinjski but, dimljeni i usoljeni koji se može pripremiti na različite načine – pečena u kruhu, lisnatom tijestu ili kuhana sa začinima.
Šunka, vratina ili lopatica
Ako ste skloniji posnijoj varijanti, odaberite dimljenu šunku. Oni koji vole da im je meso sočnije odabrat će vratinu, a ljubitelji masnog će uživati ako u kruhu ispeku rolanu lopaticu.
Tajna sočne šunke
Za šunku je iznimno važno da ostane sočna i nakon pripreme, stoga smo odlučili podijeliti nekoliko savjeta gastro majstora kuhinje.
Mnoge industrijske, pakirane šunke već su zapravo termički obrađene te su pogodne za izravnu konzumaciju, no radi poboljšanja okusa i teksture, i njih se preporučuje dodatno prokuhati.
Kuhana šunka
Prije kuhanja, šunku po potrebi isperite u hladnoj vodi te joj po želji odstranite kožu ostavljajući tanki sloj potkožnog masnog tkiva. Šunku, zatim, položite u odgovarajući lonac te dodajte vode koliko je potrebno da je u potpunosti prekrije.
Bitno je da voda bude hladna te da lonac stavite na umjereni izvor topline kako bi se šunka polako zagrijala. Od trenutka kada voda počne ključati, pravilo je da šunku kuhate onoliko sati koliko ima kilograma. Primjerice, šunku od tri kilograma, kuhat ćete tri sata.
Šunka u kruhu
Tijesto za kruh se priprema s kvascem po klasičnoj recepturi.
Dok se tijesto diže, šunka se prokuha sat vremena i osuši kuhinjskim ubrusom, zatim se tijesto premijesi i razvalja na 2 – 2, 5 cmdebljine, a na sredinu tijesta stavi se šunka i omota. Tijesto je potrebno dobro zatvoriti da meso nigdje ne izviruje.
Prije pečenja tijsto se premaže s malo ulja i vode te se peče oko 40 -60 minuta na 180°C. Po potrebi se pred kraj pečenja može staviti folija, kako tijesto ne bi zagorilo.
Kad je pečena, kistom namočenim u rastopljeni maslac namažite cijeli pečeni kruh da korica još više omekša te zamotajte u čisti ubrus.
Tekst se nastavlja ispod oglasa