Surova hrvatska stvarnost: U nekim krajevima prvašići iz 9 sela stanu u pet klupa!

Foto: Thinkstock

Đakovo je za prvi dan škole u suradnji solicijskom postajom i osnovnim školama organizirao u akciju “Sigurno u prometu”, kojom se, predavanjima, prvašiće upoznaje sa sigurnim putom od kuće do škole i natrag, takva akcija u nizu sela Đakovštine nije potrebna jer – prvoškolaca u tim sredinama nema! Svehrvatski trend smanjenja broja stanovnika iskazan i kroz sve manji broj prvoškolaca prisutan je i u Đakovštini, u kojoj su lani upisana 483 pvašića, a ove godine ih je 471. Obrazovni, demografski, nacionalni problem, piše Glas Slavonije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez prvašića 20 godina

U jednoj od tri gradske “osnovke”, OŠ I. G. Kovačića, kaže ravnatelj Tihomir Benke, upisana su drugu godinu zaredom tri, a ne kao prije četiri razreda prvašića. “Upisali smo ove godine 60 polaznika prvog razreda. Sada je ukupno 555 učenika, manje nego lani. Jer, izišla su nam lani četiri razreda osmaša, a došla samo tri razreda prvašića”, kaže Benke.

Smanjenje broja prvoškolaca poglavito je izraženo u seoskim sredinama, među kojima ima i onih, poput Ovčare u općini Levanjska Varoš, koja prvašića nije imala više od 20 godina! Od tamošnjih devet sela čak pet naselja ove školske godine nema ni jednog. “Ove godine u prvi razred upisali smo 11 djece, iz Milinca, Levanjske Varoši, Slobodne Vlasti i Majara. U Breznici, Paučju, Musiću, Rakovom Dolu i na Ovčari uopće ih nema. Već nagodinu broj će im biti više nego prepolovljen – u školskoj godini 2016./2017. upisat ćemo ih samo šest”, kaže ravnatelj varoške OŠ S. S. Kranjčevića Mate Knežević. Jedina je to škola u toj općini. Njezini brojni područni objekti gasili su se jedan po jedan i već godinama ta OŠ nema ni jednu područnu školu. Sada ima samo 79 učenika, a u prošlosti pamti mnogo optimističnije brojke. “Zna se dogoditi da neke godine prvašića nemamo ni u Levanjskoj, općinskom središtu”, kaže Knežević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nestaju preko noći

Podaci to više zabrinjavaju ako se zna da je to kraj izrazito slabe naseljenosti, manje i od Like, koja je sinonim nenaseljenosti, bolje rečeno raseljenosti. U općini Levanjska Varoš na 136 četvornih kilometara živi realno oko 950 stanovnika, iako ih je prema službenom popisu iz 2011. oko 1250 (razliku čine oni koji tu stalno ne žive), pa proizlazi da tu po četvornom kilometru živi samo 6,9 stanovnika. Lički je prosjek 7-8 stanovnika po četvornom kilometru.

Knežević upozorava kako je u susjednoj općini, Trnavi, i tamošnjoj OŠ, još nagliji pad djece. “Jedno do jučer vrlo živo, vitalno selo, Kondrić, praktički je gotovo nestalo preko noći, a to prijeti i Lapovcima”, kaže Knežević. Njegove riječi potvrđuje ravnateljica trnavačke OŠ J. J. Strossmayera, Katica Vračević. Iako je u tom vinorodnom mjestu nova, suvremena školska zgrada u koju je škola preselila 2007., ona je sve praznija. “U samo 10-ak godina broj učenika s 225 pao je na 118”, ističe Vračević. U ovoj osnovki najveći je 7. razred – broji “čak” 18 učenika, a najmanje ih je u 6. razredu – desetero. Ove godine trnavačka OŠ ima 15 prvašića, a lani ih je imala 13. Simbolične brojke su i u četiri područna objekta ove OŠ. U Lapovcima nastavu od 1. do 4. razreda pohađa samo sedam učenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjenje pri upisima bilježe i pojedine đakovačke srednje škole. Ravnatelj SSŠ A. Horvata Mirko Ćurić kaže kako je u nju upisano 15 učenika manje i sada ima 190, a ne kao lani 205 polaznika.

Odlazak u inozemstvo

Ravnatelj đakovačke OŠ IGK Tihomir Benke kaže kako je ljetos zbog odlaska s roditeljima u inozemstvo ispisano 6-7 djece, a ravnateljica trnavačke OŠ J. J. Strossmayera Katica Vračević kaže kako je ta pojava najprisutnija u Dragotinu i Lapovcima. “Upravo je odande otišla jedna obitelj s troje djece, od kojih su dva školarci. Otkako je prisutan trend odlazaka van radi posla i preseljenja čitavih obitelji, odavde je otišlo desetak djece, što učenika, što budućih školaraca”, kaže Vračević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Satnica pozitivan primjer

Općina Satnica Đakovačka pozitivan je primjer i tu pada broja djece nema. “Ove godine upisali smo 28 prvašića, a lani 2-3 manje. Podosta mladih doselilo se ovamo jer je to područje od posebne državne skrbi, pa su iskoristili program gradnje kuća uz pomoć države, a to se odrazilo i na upise djece u školu”, kaže ravnatelj OŠ Satnica Đakovačka Mario Plavčić. No u susjednim Gašincima, koji ove godine imaju osam prvašića, nagodinu će imati samo jednog prvoškolca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.