Usprkos službenoj zabrani surogat majčinstvo u Šangaju veliki biznis!

Foto: Thinkstock

Zamjensko ili surogat majčinstvo još je veliki posao u Šangaju iako je policija prije nekoliko mjeseci upala u glavnu surogat Agenciju u Šangaju .

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U praksi, premda u Kini službeno zabranjeno  zamjensko majčinstvo raste, osobito protekle dvije godine  otkada je država ublažila politiku „jednog djeteta“ i dopustila parovima da imaju dvoje djece, piše South China Morning Post.

Wang Li, vlasnica surogat agencije, navodi da je cijena osnovnog paketa 430.000 yuana, a kompletni tretman koji garantira začeće u roku od dvije godine košta 680.000 yuana.

Wang je rekla da agencija ima dva centra u dvije različite kineske pokrajine, a pristupačni su klijentima svaki dan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kineske zdravstvene vlasti zabranile su medicinskim ustanovama i pojedincima da provode bilo kakve postupke vezane za surogat majčinstvo, te da trguju spermom, jajašcima, oplođenim jajima i embrijima tj. zamecima.

U mjesecu svibnju, policija je upala u surogat agenciju u pokrajini Songjang gdje su pronašli četiri embrija i šest oplođenih jajašaca. Centar je vodio poslovni tim, a vlasnik je uložio gotovo dva miliona yuana da bi pokrenuo ovaj nezakoniti posao.

Wang je izjavila da je njezin centar iznajmio kuće u blizini bolnica u kojima je moguće obaviti ultrazvučne preglede, dok se „in vitro“ tj. izvantjelesna oplodnja obavlja u vilama koje zajedno koristi nekoliko surogat agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovi se zahvati ne mogu obavljati u legalnim bolnicama , ali ih obavljaju kvalificirani liječnici koji su puno radno vrijeme zaposleni u legalnim bolnicama.

Ona uvjerava da su postupci potpuno sigurni i dodaje da u slučaju kontrole policija sigurno neće pronaći zametke .

Klijenti joj plaćaju u ratama , po stupnjevima koji uključuju početni liječnički pregled , vađenje jajašca, oplodnju i porod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakonska siva zona

Sve žene koje Wang zapošljava kao zamjenske majke već su rodile svoju djecu . One uglavnom dolaze iz jugozapadnih kineskih provincija Jiangsu i Jiangxi , samo je nekoliko žena bilo iz razvijenijih pokrajina.

Wang je izjavila da je ne zanima pozadina tih žena, njihov odgoj i obrazovanje, jer za posao surogat majke važno je samo da je žena dobroga zdravlja. Za ovu uslugu obično im se plaća 100.000 yuana.

Sun Xiaoxi , predstavnik Šangajskog instituta za genetiku i izvantjelesnu oplodnju rekao je da se reproduktivna tehnologija razvija vrlo brzo. Neplodnost parova u Kini je u porastu budući da se brak i roditeljstvo planiraju u kasnijim godinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prošle je godine čak 48.000 parova zatražilo savjete reproduktivne tehnologije , a 38.000 parova pokušalo je začeće izvantjelesnom oplodnjom.

Sun Xiaoxi je izjavio da je prostor ispred centra obično pokriven obavijestima i oglasima o mogućnosti nezakonitih medicinskih postupaka što svjedoči o tome što tržište traži .

Osmero djece kao prkos državi

Prije četiri godine kineski tajkun Guandong šokirao je naciju kada je u jednom mjesecu postao otac osam beba. Tri je bebe rodila njegova supruga , a ostalih pet rodile su surogat majke.

Istraživanje Kineskog društva za stanovništvo iz 2012.-te godine pokazalo je da više od 40 milijuna parova , ili svaki osmi par u zemlji ima problema sa začećem.

U zemlji postoje 432 medicinske institucije sa dozvolom da provode postupke izvanmaterične oplodnje i dozvolom za banke sperme. Svake se godine obavi 700.000 izvantjelesnih oplodnji.

Mnogi bogati parovi koji ne vjeruju domaćim bolnicama, pomoć kod začeća potraže u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.