Ako rabite perilicu suđa svaki dan ili tek sanjate o njoj sigurno će vas zanimati koji se to genijalac sjetio tog fantastičnog stroja koji štedi naše vrijeme, ali i kožu i nokte, piše Frendica.hr.
Kad sljedeći put čujete pitanje što domaćice rade kuće po cijeli dan, slobodno šaljivo odgovorite – smišljaju izume kojima će ljudima olakšati svakodnevni život:
Josephine Cochrane, domaćica iz Shelbyvillea u državi Illinois prva je patentirala svoj izum perilice suđa još davne 1886. godine.
Ona i njezin suprug William, uspješan poslovni čovjek, bili su poznati po tome što su u svome domu često priređivali otmjene večere. Jedini problem, primijetila je Cochrane, bila je krhkost njihovog posuđa. Posluga bi često oštetila dragocjeno posuđe tijekom ručnog pranja. Mora postojati alternativa, pomislila je. S obzirom na to da je dolazila iz obitelji inženjera, Josephine Cochrane je počela zamišljati stroj koji bi mogao brže i sigurnije obaviti posao.
Krajem prosinca 1886. godine Josephine Cochrane, tada 47-godišnja udovica, patentirala je prvu učinkovitu perilicu posuđa na svijetu. Par desetljeća prije njezinog uspješnog izuma bilo je nekoliko neuspješnih pokušaja da se konstruiraju slični strojevi.
Ovaj se izum – dizajniran u njezinoj dvorišnoj šupi – sastojao od drvenog kotača koji je bio horizontalno položen u bakrenom kotlu. Motor je pokretao kotač dok se posuđe, smješteno u žičane odjeljke, prskalo vrućom sapunicom. Stroj je bio glasan i prilično nezgodan za rukovanje – ali radio je. Javni proboj izuma Josephine Cochrane dogodio se 1893. godine na Svjetskom sajmu u Chicagu, kada je osvojila najvišu nagradu za “najbolju mehaničku konstrukciju, trajnost i prilagodbu svojoj djelatnosti”. Hoteli i restorani u Chicagu počeli su pokazivati zanimanje za njezin izum; posao Josephine Cochrane postigao je fenomenalan uspjeh. Međutim, tek sredinom 20. stoljeća perilice posuđa postale su toliko praktične da su postale pristupačne i široj javnosti.