Petak, 2 svibnja, 2025
15.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Kučan o razgovorima s vrhom JNA uoči raspada Jugoslavije

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši slovenski predsjednik Milan Kučan izjavio je u nedjelju u razgovoru za Slovensku televiziju da odgovorni političari u odsudnim trenucima moraju preuzeti odgovornost ne samo za sebe nego i narod kojega predstavljaju, te da se tako ponašao i kao predsjednik slovenskog Saveza komunista u godinama pred raspad Jugoslavije, kada je dugo i uporno razgovarao s pučistički raspoloženim vodstvom tadašnje JNA, što mnogi u Sloveniji među disidentskim krugovima nisu razumjeli.

“Ono što je slovensko partijsko vodstvo natjeralo da ‘naćuli’ uši bila je izjava vojnog vodstva da će oni srediti situaciju ako to nije u stanju učiniti partija. Veljko Kadijević (tadašnji ministar obrane SFRJ) jednom mi je rekao da se oni ne bave pijunima nego onima koji stoje iza njih”, kazao je Kučan u razgovoru povodom autorizirane biografije koju je nedavno objavio povjesničar i Kučanov prijatelj Božo Repe.

Prema Kučanovim su se riječima nakon smrti Tita JNA i njeno vodstvo osjećali ugroženima jer su imali privilegiran položaj u tadašnjem društvu i političkom sistemu, a smatrali su da demokratski procesi koji su se osjećali taj položaj ugrožavaju, a uz to nisu priznavali kolektivno predsjedništvo nastalo nakon Tita kao svog vrhovnog zapovjednika.

Smetale su im i republičke teritorijalne obrane i republičke partijske organizacije, a tadašnja je armija s pravom pretpostavljala da iza tzv. napada na JNA i njenih pokušaja da zaustavi demokratske procese u Sloveniji stoji jedinstveno slovensko partijsko rukovodstvo, a ne nastajajuće udruge civilnog društva ili tjednik “Mladina”, prisjetio se Kučan koji je nakon stvaranja Slovenije bio izabrani predsjednik države u dva mandata, od 1992. do 2002. godine.

Kučan se u razgovoru složio s tvrdnjom svog biografa da je njegova politička taktika u to vrijeme bila “dva koraka naprijed, jedan korak natrag” kako bi spriječio da JNA smjenom slovenskog partijskog rukovodstva zaustavi političke procese u Sloveniji, te da je morao taktički djelovati i u slučaju suđenja publicistima “Mladine” pred vojnim sudom tadašnje JNA u Ljubljani, što mu se tada zbog nerazumijevanja mentaliteta JNA i stvarne političke situacije i mogućih prijetnji zamjeralo.

Kučan tvrdi da je sve to činio kako bi spasio demokratske procese i dolazeće osamostaljenje Slovenije, što je postalo neizbježno kad je JNA stvorila spregu sa Slobodanom Miloševićem kao eksponentom snaga koje su stajale iza Memoranduma Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU), s čijim se ciljevima JNA onda identificirala jer je u njima vidjela garanta za održanje svojih pozicija i interesa.

Tvrdnju da je kao političar djelovao u interesu naroda Kučan je obrazložio i stanjem kad je u tada kolektivnom predsjedništvu Slovenije u lipnju 1991. godine trebalo odlučiti treba li na intervenciju JNA pružiti oružani odgovor.

Tada su drugi članovi predsjedništva dugo šutjeli, čekajući što će reći Kučan, svjesni da se radi o sudbonosnoj odluci, ispričao je bivši slovenski predsjednik.

S jakim aluzijama na čelnika sadašnje oporbe i bivšeg premijera Janeza Janšu, Kučan je kazao da bi bilo korisno za Sloveniju ali i druge zemlje u regiji ispitati afere oko trgovanja oružjem iz početnih godina rata na području bivše Jugoslavije iako je u međuvremenu došlo do sudskog zastarjevanja tih predmeta, te odbacio teze da iz pozadine preko svojih financijskih i političkih veza i danas vlada Slovenijom iako je u mirovinu službeno otišao još 2002. godine.

“Ne sumnjam da politički klanovi i mreže postoje, ali nisam ja taj koji iza njih stoji”, kazao je Kučan, dodavši da bi u Sloveniji stanje bilo mnogo bolje nego što jest kad bi političko i financijsko djelovanje političara bilo tako transparentno kao što je njegovo.
“Ono što me brine je mogućnost nastanka društva u kojem će takve teorije prihvatiti i neki pametni ljudi. Nisam među onima koji smatraju da je u politici dopušteno koristiti sva sredstva”, kazao je Milan Kučan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci