„Slušamo (glas Crkve) s interesom, s poštovanjem, a možemo čak i složiti se oko mnogih zajedničkih točaka. Ali ovaj glas Crkve, oboje to znamo duboko, ne može se narediti “, rekao je Emmanuel Macron u obraćanju.
„U ovom trenutku velike društvene krhkosti, kada je sama bit nacije u opasnosti od razaranja, smatram svojom odgovornošću ne dopustiti da se povjerenje katolika u politiku i političare pogorša”, rekao je Macron. “I ne mogu dopustiti da se razočaranje katolika povećava”, te dodaje poziv Crkvi: „Dajte nam mudrost, a ne gotova rješenja“.
Francuska je javnost s uzbuđenjem i emocijama, u ovisnosti o političkom opredjeljenju, primila riječi predsjednika Macrona koji je ovog tjedna u čak jednosatnom obraćanju Francuskoj biskupskoj konferenciji iznio teze koje je do jučer bilo gotovo nemoguće čuti u sekulariziranoj Francuskoj: „Glas Crkve mora se čuti u javnosti i vjernici moraju zauzeti aktivno mjesto u politici i javnom životu!“.
Naslovnice uglednih novina, poput La Croix, dominirale su naslovima: „Macron želi katolike u politici!“, a taj časopis je ekskluzivno i objavio transkript Macronovog govora na velikoj konferenciji i događanjima Francuske biskupske konferencije, s preko 400 vrlo uglednih gostiju iz javnog i društvenog života!
Da bi konkretizirao svoj poziv katolicima, Macron je istaknuo primjer nedavno ubijenog policajca Arnauda Beltramea koji je sebe zamijenio za taokinju i pao kao žrtva terorista. Macron je rekao da je u javnosti prešućena izjava njegove supruge da je građanska hrabrost ovog Arnauda Beltramea posljedica njegove duboke katoličke vjere i ljubavi prema bližnjem.
Francuska – „kulturni rat“ na vrhuncu
Danas se Francuska bori s istim „kulturnim ratovima“, osobito pitanjima imigracije i bioetike (rodne ideologije, eutanazije, obrazovanja djece i dr.), koji prožimaju današnji Zapad. Čelnik države Emannuel Macron izjavio je u svezi toga: “Slušamo (glas Crkve]) s interesom, s poštovanjem, a mnogi od tih interesa (Crkve op.) su i nama zajednički. Ali ovaj glas Crkve, oboje to znamo duboko, ne može biti naredba“.
Ove riječi su izrečene, prije tri dana, na konferenciji koju je organizirala Francuska biskupska konferencija na College des Bernardis u Parizu, uz prisutnost svih čelnika Katoličke crkve, uglednih gostiju iz javnog i političkog života (njih više od 400), te samog šefa države Macrona.
Ono što je nepoznato, jest da Crkva u Francuskoj doživljava jednu vrstu moderne renesanse porastom svećeničkih i redovničkih zvanja, brojnih molitvenih zajednica, ali i laičkih katoličkih pokreta. Tako npr. tamošnji „Hod za Život“ okuplja u Parizu preko 1 000 000 ljudi, daleko je najveći u Europi, a ovaj broj je za ostale Europljane, osobito Nijemce i Engleze kao vodeće nacije, nedosanjan san.
Francuska je osim toga tisućljetna kolijevka kršćanstva i velikog broja ljudi značajnih za povijest Crkve i Europe, od davnine prožeta vjerom. Tako je jednom prilikom jedan talijanski svetac u posjeti Bretagni rekao da „ovakve duboke i predane vjere nema u Italiji, ovdje svaka baka i djed imaju takvu vjeru kao najsvetije osobe u Italiji“.
Ali od tada je prošlo mnogo vremena i događanja od Francuske Revolucije, Napoleonovih osvajačkih ratova, turbulentnog 19. stoljeća i političko-kulturne dekadencije u Francuskoj, do 20. stoljeća i krvavih sukoba s Njemačkom u I. i II. svjetskom ratu.
Crkva je cijelo to vrijeme bila pod snažnim pritiskom sekularista i potisnuta na margine, ali njezin revival danas nije mogao ostati neprimijećen, te je sam šef države osjetio potrebu to konkretizirati svojom prisutnošću i jasnim rječnikom: Macron poziva katolike i Crkvu uključenost u društvenu stvarnost.
Imigracija i bioetika (rodna ideologija) – dominantne teme
Pitanja o kojima se naročito raspravljalo na konferenciji bila su vezana uz probleme moderne imigracije i bioetike, konkretnije rečeno, i rodne ideologije koja ovih dana pokušava trijumfalno umarširati na „mala vrata“ preko Istanbulske konvencije i u Hrvatsku.
Osobiti osvrt na te teme dao je ugledni nadbiskup Georges Pontier iz Marseillea, koji je na sastanku govorio o glavnim brigama francuske Crkve u bioetici, imigraciji i rastućim religijskim napetostima koji guraju zemlju u probleme i stvaraju globalne napetosti.
Događaj je izuzetno važan jer je ovo prvi put da je francuski šef države prihvatio poziv katoličkog svećenstva da se bavi ovim temama, i to u zemlji koja se povijesno ponosila zbog svojeg vrlo čvrstog razdvajanja Crkve i države.
Macron je izjavio kako je sastanak odgovor “skepticima s obje strane”.
„U ovom trenutku velike društvene krhkosti, kada je sama bit nacije u opasnosti od razaranja, smatram svojom odgovornošću da ne dozvolim da se povjerenje katolika u politiku i političare pogorša“, rekao je Macron. “I ne mogu dopustiti da se razočaranje katolika povećava.”
Na konferenciji su dotaknuta mnoga zanimljiva pitanja od: eutanazije, etike umjetne oplodnje in vitro, rodne ideologije, potisnute uloge očinstva u društvu i dr.
Predsjednik Macron je rekao da pitanja koja je Crkva postavila o bioetici nisu jednostavna, ali da sigurno pokazuju duboku moralnu, socijalnu i individualnu zabrinutost svih aspekata i dijelova društva, uključujući i ne-vjernike. U tom kontekstu, istaknuo je da je uloga Crkve u tome da se aktivno uključuje u političku raspravu i “propituje”, a ne “naređuje”.
Što se tiče pitanja imigranata, nedavno je francuski predsjednik promovirao kontroverzni novi zakon o imigraciji koji pokušava primijeniti veću učinkovitost prema zahtjevima za azil, dok istodobno provodi snažnije kazne za nelegalne imigrante. Mnogi su s tzv. desne strane zdušno podržali ove zakone, dok su mnogi na lijevoj strani ovo vidjeli kao izdaju.
Macron smatra da zakoni u Francuskoj moraju zadovoljavati konkretnu stvarnost s ciljem da osiguraju sigurnost unutar zemlje. “To je pomirenje zakona i humanosti koje pokušavamo spojiti”, rekao je Macron i opisao “etičku napetost” između skrbi za izbjeglice i zaštitu granica Francuske. “Moramo napraviti jasnu granicu kako bismo osigurali održavanje republikanskog poretka i da ova zaštita imigranata ne predstavlja bezakonje i nedostatak zdravog razlučivanja”, rekao je.
Bijes „sekularista“
Istovremeno, Macron na sebe navlači bijes militantnih sekularista koji vide katolike u najboljem slučaju u sakristijama, ako već ne mogu biti u zatvorima ili na giljotinama kao prije 200 godina. Naime, militantni sekularisti podigli su opću uzbunu u Francuskoj, pa se među prvima na Macrona obrušio bivši premijer Manuel Valls, u čijoj vladi je Macron bio ministar smatrajući da ovakav pristup predsjednika države narušava odvojenost Crkve i države.
Jean Luc Melenchon, radikalni ljevičarski kandidat na prošlim izborima, ismijava Macrona tvrdeći da je pao u „metafizički delirij“, kao i Laurence Rossignol, bivši ministar za obitelj i ženska prava, koji je istaknuo da je „Crkva već previše uključena u politiku“.
Na drugoj strani, britanski mediji, koji ne vide problem kada anglikanski biskupi i poglavari sjede u njihovom parlamentu, već ismijavaju iz Macrona nazovajući ga „malim svećenikom“.
Na drugoj strani, u Domu Lordova britanskog parlamenta sjede čak 2 nadbiskupa i 24 biskupa!
Koje su političke i druge namjere Macrona i njegovog otvaranja prema Katoličkoj crkvi ovom prilikom nećemo elaborirati, jer su motivi i moguće posljedice brojne, ali ne možemo se za kraj ne upitati, s obzirom na aktualnu situaciju sa Istanbulskom konvencijom: je li premijer Plenković i ‘demokršćanski’ HDZ uopće čuo riječi predsjednika vodeće države Europske Unije?
> Premijer Plenković tvrdi da nadbiskup Hranić ništa ne zna?
Naime, prema do sada viđenom, Plenković smatra da mu ne treba „mudrost Crkve i biskupa“ koju traži Macron, već dapače on treba biti taj koji će njima interpretirati i objasniti zablude i kriva tumačenja aktualne Istanbulske konvencije.
Dok Macron želi Crkvu uključiti u društveni i javni život, a katoličke vjernike poziva da se uključe aktivno u politiku, u Hrvatskoj gdje je na vlasti ‘demokršćanski’ HDZ pušu – suprotni vjetrovi.
> (VIDEO) Plenković ‘preveo’ što je kardinal propovijedao i sam sebe pohvalio
Jučer je na Macronove riječi skrenuo pažnju u saborskoj raspravi o Istanbulskoj konvenciji HDZ-ov Miro Kovač, upozorivši na to da svatko ima pravo prema savjesti slobodno dati glas za ili protiv iste. Kovač je samo jedan od mnogih koji je javno očitovao svoj katolički svjetonazor koji je nespojiv sa načelima konvencije. Takvih zastupnika zasigurno ima i više, ali zbog oportunizma priklanjaju se ultimativnim zahtjevima šefa stranke i premijera Plenkovića.
Andrej Plenković ne samo da nije čuo Macronove riječi upućene francuskoj javnosti, već je naprotiv postupio suprotno osnovnim demokratskim standardima prava na osobni slobodni izbor i odluku pri glasovanju, kao i odgovornost zastupnika biračkom tijelu.
Po prvi puta u hrvatskoj parlamentarnoj povijesti, oporbeni protivnik – SDP – jedinstveno i zdušno podržava prijedlog šefa stranke “ljutog” političkog protivnika HDZ-a, dok se koplja lome na katolički opredijeljenim zastupnicima unutar stranke koja je dala prijedlog za ratifikaciju.
Ne znamo je li se nešto slično dogodilo u povijesti europskog parlamentarizma.
> (VIDEO) Stier: ‘Samo slobodan čovjek može gledati u oči svoj narod’
Jedno je sigurno – car je gol, a golotinja je potpuno razotkrivena javnosti zahvaljujući ne poviku jednog nevinog djeteta, već autokratskom nastupu i očiglednim djelima premijera i šefa HDZ-a Andreja Plenkovića!
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr