Britanska premijerka Theresa May pretrpjela je još jedan parlamentarni poraz uoči glasovanja u Brexitu. U ponedjeljak navečer, Dom lordova glasovao je protiv sporazuma o Brexitu Therese May i to s 321 glas protiv naspram 152 glasova za. Iako glasovanje u Domu lordova nije obvezujuće, ono ukazuje na smjer kojim bi tijekom glasovanja mogao ići Donji dom Ujedinjenog Kraljevstva koje bi trebalo početi u 19 sati, a konačno glasovanja predviđeno je oko 20 sati i 30 minuta po hrvatskom vremenu.
Znakovito je i da je šef kluba zastupnika Torijevaca u Donjem domu Gareth Johnson podnio ostavku jer ne može podržati premijerkin sporazum. On je istaknuo kako bi taj sporazum Veliku Britaniju učinio trajnu ograničenom od strane Europske unije. Bivši ministar za Brexit Dominic Raab kazao je kako bi premijerkin sporazum proganjati Britaniju godinama.
>Torijevcima je, za razliku od HDZ-ovaca, volja naroda na referendumu neupitna
>Samo 18 posto Britanaca smatra da je sporazum o Brexitu premijerke May dobar
I John Bercow, predsjednik Donjeg doma, oštro je kritizirao vladu Therese May zbog odugovlačenja s omogućavanjem glasovanja putem opunomoćenika ukoliko neki zastupnik ne bude mogao biti prisutan tijekom glasovanja, javlja The Guardian.
Trenutno premijerka May ne stoji dobro po pitanju onih koji je ipak do kraja podržavaju, no početnim glasovanjem u 19 sati bit će moguće predložiti amandmane u zamjenu za podršku, zbog čega postoji šansa da se izbjegne Brexit ‘bez sporazuma’.
Iako neki Torijevci najavljuju kako će predložiti amandmane, Laburisti to kategorički odbijaju pa je primjerice zastupnik Hilary Benn povukao svoj amandman i time definitivno odlučio glasovati protiv premijerkinog sporazuma. Predsjednik Laburista Jeremy Corbyn najavio kako će, ukoliko sporazum ne prođe odmah pokrenuti proceduru za glasovanjem o povjerenju premijerki May te je upitno bi li tada imala podršku Konzervativaca budući da su Torijevci međusobno podijeljeni.
Podsjetimo, May je parlamentu obećala važno glasanje o dogovoru, no odgodila ga je u zadnji čas sredinom prosinca nakon što je priznala da se suočila s teškim porazom.
Naime, u prosincu su Torijevci pokrenuli glasovanje o nepovjerenju britanskoj premijerki, kao čelnici Konzervativne stranke.
Za njenu smjenu bilo je potrebno najmanje 159 glasova, budući da je 317 zastupnika pristupilo glasovanju. Ipak Graham Brady je tijekom čitanja rezultata obznanio kako je 200 zastupnika konzervativne stranke izrazilo podršku svojoj predsjednici i premijerki, a čak 117 glasova, uglavnom čvrstih euroskeptika i zagovornika čvrstog Brexita glasovalo je protiv.
Iako je bilo potrebno minimalno 159 glasova, Theresa May ušla je u povijest kao premijerka s najmanje zastupnika svoje stranke na svojoj strani budući da je i John Mayor 1995. godine dobio više glasova u tadašnjem kriznom razdoblju te se zbog toga smatra da je May ipak pretrpjela poraz.
Čak 6 ministara dalo ostavku u Vladi Therese May zbog Brexita
Podsjetimo, nakon što su dva utjecajna ministra Vlade Therese May podnijela ostavku i to David Davis ministar za Brexit i Boris Johnson ministar vanjskih poslova u srpnju ove godine, nedavno je ostavku dao ministar za Brexit Dominic Raab.
Uz njega ostavke su dali ministrica rada i mirovinskog sustava Esther McVey, ministar za Sjevernu Irsku Shailesh Vara i državna tajnica za Brexit Suella Braverman izjavivši da ne mogu podržati dogovor o Brexitu. Ostavku zbog Brexita nekoliko dana prije ostalih dao je i Jo Johnson, ministar prometa i mlađi brat Borisa Johnsona. Svi navedeni nisu mogli podržati plan Therese May za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske Unije.
Izvor: narod.hr/The Guardian