Službenici Financijske policije Federacije Bosne i Hercegovine započeli su u srijedu provjeru navoda o zloporabama u mostarskom Aluminiju, koji je u srpnju prestao s radom zbog dugovanja koja su premašila 200 milijuna eura.
Po nalogu županijskog, Hercegovačko-neretvanskog tužiteljstva (HNŽ) provjeravat će se prijave koje su uputili predstavnici radnika, sindikata, kao i ranijih predmeta na kojima je radila FInancijska policija.
“Pojedini predmeti su u ovom tužiteljstvu formirani na temelju prijava uposlenih radnika, članova Sindikata, a neki su formirani i na temelju izvještaja Financijske policije FBiH i Udruge malih dioničara. Među prijavljenima se uglavnom nalaze članovi prijašnjih i sadašnjih uprava i nadzornih odbora društva Aluminij d.d. Mostar”, navelo je Tužiteljstvo HNŽ-a.
Županijsko tužiteljstvo zatražilo je provjere poslovanja posljednjih šest uprava u posrnulom mostarskom gigantu Aluminiju, s posebnim naglaskom na provjeru velikih ugovora koji su potpisivani za prodaju metala, kupovinu električne energije i sirovina. “Naloženo je da se nadzorom posebno utvrde i provjere poslovi oko nabavke električne energije kao energenta, te nabavke svih ostalih sirovina i materijala neophodnih za proces proizvodnje”, navodi se u dopisu Hercegovačko-neretvanskog županijskog Tužiteljstva.
>Zbog porazne Čovićeve politike, hrvatske stranke u BiH napuštaju Hrvatski narodni sabor
Županijsko, hercegovačko-neretvansko tužiteljstvo je navelo kako je u nedavno otvorenoj istrazi saslušalo određeni broj svjedoka i osumnjičenih. Upućeni su pozivi svim dosadašnjim direktorima društva koji do sada nisu saslušavani u tužiteljstvu od Ive Bradvice, Željka Kordića, Nikice Ljubića, Ružice Udovičić, Marija Gadžića do aktualnog Dražena Pandže, kao i Nadzornih odbora.
U međuvremenu Tužiteljstvu HNŽ-a je dostavljena jedna nova kaznena prijava pristigla od Udruge malih dioničara Aluminija d.d. Mostar.
Mostarski Aluminij prestao je s radom početkom srpnja nakon što je isključen s naponske mreže jer su gubici dosegnuli 200 milijuna eura, a uprava više nije bila u stanju platiti nabavku novih količina električne energije i sirovina.
Sunovrat mostarske kompanije povezan je s visokom, nekonkurentnom cijenom električne energije i lošim poslovnim ugovorima.
Većinski vlasnik mostarskog Aluminija je Vlada Federacije BiH s udjelom od 44 %, toliko imaju i mali dioničari radnici, dok je vlada RH suvlasnik 12 posto dionica.
Izvor: narod.hr/hina
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.