Vlasti u Sarajevu obilježile su 23. godišnjicu bitke u kojoj su spriječene postrojbe JNA i srpskih snaga da zauzmu zgradu predsjedništva BiH, što se smatra ključnim događajem za obranu na početku agresije na tu zemlju.
Bošnjački član predsjedništva BiH Bakir Izetbegović položio je cvijeće i odao počast braniteljima na groblju Kovači u Sarajevu gdje se nalazi i grob njegova oca Alije Izetbegovića, ratnog predsjednika predsjedništva kojega su pripadnici JNA zarobili u zračnoj luci u Sarajevu.
“To je dan kada je agresor šokiran onim što ga je dočekalo u Sarajevu. Toga dana je obranjeno predsjedništvo BiH, toga dana je masa specijalaca opkoljena i zarobljena u Sarajevu, taj dan su mnogi poginuli u pokušaju da zauzmu institucije u Sarajevu”, rekao je Bakir Izetbegović.
Ustvrdio je da su planovi JNA bili da nakon zauzimanja zgrade predsjedništve BiH napadnu Radio-televiziju, nakon čega je grad trebao biti podijeljen na dva dijela. Po Izetbegoviću daljnji tijek rata bi vjerojatno bio drukčiji da pripadnici JNA i srpskih postrojbi nisu zaustavljeni hrabrom reakcijom obrambenih snaga u Sarajevu.
Tadašnjeg predsjednika predsjedništva BiH Aliju Izetbegovića zarobili su u zračnoj luci u Sarajevu pripadnici JNA po povratku s mirovnih pregovora iz Lisabona koje je organizirala Europska zajednica.
General Milutin Kukanjac naložio je Izetbegovićevo zarobljavanje u zamjenu za izmještanje vojnog zapovjedništva JNA iz središta grada koje je bilo opkoljeno snagama MUP-a i dragovoljaca.
Predstavnici obitelji stradalih vojnika JNA i vlasti Republike Srpske u nedjelju će položiti vijence i zapaliti svijeće u središtu Sarajeva u spomen sjećanja na napad na vojnu kolonu vozila JNA koja se izvlačila iz grada u Dobrovoljačkoj ulici 3. svibnja 1992. godine. Po tvrdnjama srpske strane tada su ubijena i ranjena 42 vojnika, ročnika i časnika, dok vlasti u Sarajevu navode kako je ubijeno 6 pripadnika JNA. Ovaj događaj redovito izaziva međunacionalne napetosti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.