Genocid nad Albancima, uz 1.000.000 ljudi protjeranih po etničkom principu, bio je samo nastavak zločinačke i genocidne politike Srbije koja je počela agresijom na Hrvatsku 1991. godine i Bosnu i Hercegovinu 1992. godine.
Do sada je samo u Srbiji otkriveno više grobnica s gotovo 1000 tijela ubijenih Albanaca, a taj broj je vjerojatno i puno veći. Srpska vojska je ubijala na Kosovu, ali je dio žrtava bačen u jame na Kosovu, a dio prevezen u Srbiju radi skrivanja masovnih ubijanja.
Prije više od tjedan dana je direktor Instituta za sudsku medicinu u Prištini Arsim Grđaliju objavio kako je u Kiževaku u općini Raška pronađena nova masovna grobnica. Dva dana kasnije je i predsjednik Komisije za nestale osobe Vlade Srbije, Veljko Odalović rekao kako su u grobnici vjerojatno između 15 i 17 tijela i da će njihova identifikacija biti moguća poslije DNK analize, piše vecernji.hr
Istog dana je i odjel za ratne zločine Višeg suda u Beogradu zatražilo ekshumaciju tijela pronađenih u ovoj općini na jugozapadu Srbije. Tu vijest nije komentirao gotovo nitko od vlade u Srbiji, a i jedini predstavnik opozicije koji je o tome nešto rekao je predsjednik Građanskog demokratskog foruma (GDF) Zoran Vuletić. On je u priopćenju podsjetio kako masovna grobnica u Raškoj nije jedina pronađena u Srbiji i kako “skriveni grobovi pokazuju kontinuiranu neodgovornost države i nesumnjivo sudioništvo u zločinu.“
Nekoliko dana nakon otkrića grobnice u Raškoj je objavljena i vijest da je Aleksandru Vučiću zabranjen ulazak u Kosovo. Niti o tome ništa nije rekao niti jedan srpski dužnosnik, a Predsjedništvo Srbije nije odgovorilo na molbu Kosseva za njihov komentar, piše DW.
Na pitanje je li Vučiću doista zabranjen ulazak u Kosovo i što je bio razlog za tu odluku, Ministarstvo vanjskih poslova Kosova je poslalo link s priopćenjem ministrice Melize Haradinaj-Stubll: “Zahtjev Vučića, Vulina, Đurića i Petkovića posjetiti Kosovo u doba kad se Kosovo suočava s ponovnim otvaranjem rane i velikog bola za nestalim osobama i otkrivanjem masovnih grobnica Albanaca,” piše u priopćenju, predstavlja “više uvredu nego provokaciju”, izjavljuje Haradinaj-Stubll. Dodaje i kako će “svaki zahtjev Srbije u ovim okolnostima uvijek imati isti odgovor”.
Među rijetkima, ako ne i jedini koji se osvrnuo na vijest o zabrani Vučiću doći u Kosovo je opet Zoran Vuletić. Postavio je pitanje predsjedniku Srbije je li zabrana da on ode u Kosovo u “bilo kakvoj vezi s pronalaskom grobnice.” Ali odgovor još nije dobio. Kiževak je peta lokacija u Srbiji na kojoj su otkrivene masovne grobnice. Prije toga su otkrivene grobnice, s ukupno 941 tijelom, pronađene u Batajnici, Perućcu, Petrovom Selu i Rudnici. Pitanje nestalih je dio agende dijaloga Beograda i Prištine pod okriljem EU, a rješavanje tog problema ušlo je i u sporazum potpisan u Washingtonu 4. rujna. Iako su se obje strane obavezale kako će “ubrzati napore locirati i identificirati posmrtne ostatke nestalih osoba”, neke izjave srpskih dužnosnika protivna su tvrdnjama kako Srbija to doista i namjerava učiniti.
Izvor: narod.hr/vecernji.hr