Prošlo je više od 30 godina otkako se raspao SSSR. Mnoge bivše republike SSSR-a donijele su zakone o desovjetizaciji, zabranile komunističku simboliku SSSR-a i srušile spomenike podignute komunističkim vođama kojih je bilo više nego gljiva poslije kiše.
Slično kao u komunističkoj Jugoslaviji.
Međutim, u Rusiji se komunistički simboli iz doba SSSR-a i dan danas posvuda susreću.
Poljska i spomenici Crvenoj Armiji
Dapače, još 2016. godine Rusija je vršila pritisak na Poljsku koja je odlučila maknuti preko 200 spomenika Crvenoj Armiji. Svi ti spomenici bili su podignuti u vrijeme dok je Poljska bila pod neformalnom okupacijom SSSR-a od 1945. do 1990. godine, države u kojoj je glavnu riječ vodila Moskva.
Dok se u svijetu, i na Zapadu, komunistička Crvena Armija slavila kao osloboditeljska, Poljaci su dobro znali da su još 1939. Poljsku okupirale Hitlerova Njemačka i Staljinov SSSR. A kasniji ulazak Staljinove vojske u Poljsku 1945. godine, među Poljacima je promatran kao zamjena jedne okupacije za drugu: njemačke za sovjetsku. A nikako kao čin slobode i oslobođenja.
Prava sloboda od nacizma i komunizma, od Njemačke i Hitlera, Poljacima je došla tek 1990. godine raspadom SSSR-a i padom “crvene diktature”.
Poljska miče spomenike podignute u čast Crvene armije i komunističke diktature
Rusija protiv Poljske: Spriječite rušenje komunističkih spomenika!
Tako je bilo i drugdje gdje je ušla Crvena Armija i stavila brojne narod pod komunističku vlast: Mađarskoj, Čehoslovačkoj, Bugarskoj, Rumunjskoj i drugdje
Valja napomenuti da su najvjerniji ratni i poratni saveznici Staljinovog SSSR-a bili jugoslavenski diktator Josip Broz Tito i albanski diktator Enver Hoxha. Obojica su kasnije raskrstili s SSSR-om i krenuli “vlastitim putem komunizma”.
Sve te diktature srušene su 1989. i 1990. nakon pada Berlinskog Zida.
Rusija u okupiranu Ukrajinu vraća spomenik komunističkom diktatoru i zločincu
Ali Rusija ovih ratnih dana, u okupiranoj Ukrajini podiže spomenik komunističkom, diktatoru i zločincu.
Podignut je prije dva tjedna u na središnjem trgu Nove Kahovke koju su okupirali Rusi u Hersonskoj oblasti, tvrdi zamjenik premijera Mihajlo Fedorov na Telegramu. Vraćen je spomenik Vladimiru Iliču Lenjinu – jednom od najvećih zločinaca i diktatora 20. stoljeća, vođi tzv. Oktobarske revolucije.
Russian invaders erect monument to Lenin in occupied Nova Kakhovka https://t.co/Db5HBFmNBh via @YahooNews
— Anuj Aggarwal (@aggarwalatbar) May 3, 2022
The monument to Vladimir #Lenin, the founder of #USSR, has been restored in Novaya #Kakhovka, #Kherson region, which was temporarily occupied by #RussianSoldiers.#StandWithUkraine #ArmUkraine#StopPutinNOW#Mariupol pic.twitter.com/ObJecFTmgp
— Chris Ef (@Ef87471472) May 3, 2022
Komunistička revolucija koja je počela 1917. donijela je neviđeni teror i ubijanje milijuna ljudi u Rusiji, kao i okolnim državama Ukrajini, Bjelorusiji, Gruziji, Armeniji i druge. A kasnije u niz država srednje, baltičke i istočne Europe.
Lenjin je bio najveći mrzitelj kršćanstva u dvadesetom stoljeću. Njegov protukršćanski utjecaj ostao jak do danas diljem svijeta, a taj čovjek koji je odgovoran za prvi zakon kojim je dopušten pobačaj u modernoj eri (u SSSR-u, 1920. godine). Ozakonjenem pobačaja u SSSR-u došlo je do njegovog širenja na druge države.
Lenjin je bio taj koji je progonio sve što je podsjećalo na Krista i crkvu.
Lenjinov SSSR je prije Hitlera osnivao gulage i koncentracijske logore za “neprijatelje sistema”. Isti taj režim skrivio je smrt milijuna Ukrajinaca u strašnom Holodomoru, usmrćivanju gladi, prije Drugog svjetskog rata
Ovaj čovjek, a time i njegovo djelo koje se zove komunizam, se sada ponovno slavi u južnom ukrajinskom gradu Hersonu, koji su okupirale ruske snage, piše quovadiscroatia.com. U Hersonu, u Ukrajini, ruski vojnici su postavili spomenik Lenjinu.
Broj žrtava ruskog komunizma u periodu od 1917-1989 g. broji se u destetinama milijunima ljudi. To uključuje sve progone, pokolje i ubijanja od strane vlasti u tom periodu
Od toga je ubijeno 40 000 svećenika, monaha i monahinja Ruske pravoslavne crkve.
Među vodećim svjetskim režimima po likvidacijama civila i ‘klasnih neprijatelja’, izvan ratova, je i komunistička Jugoslavija. Njen režim je bio vrlo blizak SSSR-u, čak i nakon prekida odnosa Tita sa Staljinom.
Le Monde: Tito je među 22 najveća diktatora
Tito na svim listama najvećih zločinaca 20. stoljeća!
Nažalost, kao i u Rusiji Lenjin, Tito kao jedan od najvećih zločinaca 20. stoljeća i danas u Hrvatskoj ima svoje sljedbenike. Oni sebe nazivaju ‘antifašistima’, premda je to smokvin list da se pokriju sva nedjela komunističke diktature, i ne samo u Hrvatskoj.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/quovadiscroatia.com
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.