UN je poslao svoje izaslanike na procjenu zakona o dekriminalizaciji pobačaja u Argentini, pozivajući vladu Alberta Fernándeza “da poduzme sve potrebne mjere kako bi dobila odobrenje u Nacionalnom kongresu “. Priopćila je to posebna izvjestiteljica UN-a za nasilje nad ženama Dubravka Šimonović, koja je u Hrvatskoj vodila kampanju za Istanbulsku konvenciju.
U pismu koje je poslala poslala argentinskom predstavniku pri UN-u u Ženevi, Federicu Villegasu, podsjetila je da je nakon posjeta zemlji 2016. godine istaknula kako je “kriminalizacija pobačaj je pretvorila u nepristupačnu praksu čak i u iznimnim slučajevima predviđenim zakonom”.
70 godina Opće deklaracije o ljudskim pravima koja jamči pravo na priziv savjesti
Tada je preporučila “da se ukinu kaznene mjere kojima se kažnjavaju žene koje podvrgavaju pobačaju i odobri zakon kojim će se regulirati legalni pobačaji, barem u pogledu trudnoća prouzročenih silovanjem ili rodoskvrnućem, i u slučajevima u kojima je život ili zdravlje trudnice u opasnosti i u kojima postoji ozbiljna malformacija ploda “.
Podsjetila je i kako je predložila “da se navedu opravdani zahtjevi kako bi se izbjeglo općenito pozivanje na prigovor savjesti od strane liječnika koji odbijaju sudjelovati u pobačaju.”
U tom kontekstu Šimonović je zatražila izradu nacrta zakona koji bi bio “izričito u okvirima međunarodnih dokumenata o ljudskim pravima i kojim bi se nastojalo pružiti podršku ženama u njihovim reproduktivnim odlukama”.
Hrvatska diplomatkinja veliča Istanbulsku i obezvrijeđuje hrvatske zakone
Postojeći zakon u Argentini dopušta pobačaj kada su majčino zdravlje ili život ugroženi te u slučaju silovanja.
Podsjetimo, prošlog mjeseca održani su veliki prosvjedi u Argentini, protiv donošenja zakona o pobačaju koji je predstavio predsjednik Alberto Fernández, a protiv kojeg se izjasnio i papa Franjo, objavila je Catholic News Agency.
Prosvjednici su svoj stav iskazali uz poruke „Zakonit ili nezakonit pobačaj jednako ubijaju“, „Ne bojim se braniti istinu“ i „Više nas je koji branimo život, mi smo plava većina“. Plavo se odnosi na svijetloplave marame koje su postale prepoznatljivi znak boraca za život, dok se zagovaratelji pobačaja raspoznaju po zelenoj boji, piše IKA.
Prijedlog novog zakona analiziraju povjerenstva vezana za opće zakonodavstvo, različitost, zdravstvo, kazneni zakon i žene, koja bi mišljenja trebala dati danas, 10. prosinca.
Nacrt zakona Fernandezove administracije utvrđuje da žene mogu zatražiti dobrovoljni prekid trudnoće do 14. tjedna trudnoće, a javni i privatni pružatelji zdravstvenih usluga moraju odgovoriti na ovaj zahtjev u roku od najviše deset dana. Prema tome, žena bi nakon 14. tjedna imala pravo prekinuti trudnoću samo ako je to bila posljedica silovanja ili ako je njezino zdravlje ili život ugrožen.
Zdravstvenim radnicima/ama dopušteno je da ostvare svoje pravo na prigovor savjesti.
Izvor: narod.hr