Srijeda, 9 travnja, 2025
15.8 C
Zagreb
Pratite nas:

Tribina: Herceg-Bosna je bila dio rješenja rata i opstojnosti Hrvata

Podijeli

Podijeli

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska republika Herceg-Bosna (HR HB) utemeljena prije 22 godine bila je dio rješenja za zaustavljanje rata i opstojnosti Hrvata i države BiH, a ključeve dugoročne stabilnosti zemlje danas drže Bošnjaci kao najbrojniji narod u zemlji pri čemu se trebaju odreći pokušaja hegemonije nad Hrvatima, ocijenjeno je u petak na javnoj tribini u Grudama.

HR HB proglasilo je vodstvo Hrvata u BiH na sjednici Sabora održanog 28. kolovoza 1993. u Grudama u sklopu pokušaja posrednika Lorda Davida Owena i Thorvalda Stoltenberga da se okonča sukob i postigne sporazum o unutarnjem uređenju Bosne i Hercegovine.

Tri republike BiH

Taj su sporazum su prihvatili hrvatski politički dužnosnici u BiH, a njime je bilo predviđeno ustrojavanje triju republika unutar BiH s dominacijom triju naroda Hrvata, Bošnjaka i Srba.

No, prijedlog je u kolovozu 1993. odbila bošnjačka strana jer nije bila zadovoljna s 33 posto teritorija bošnjačke republike, rečeno je na javnoj tribini u Grudama.

Raguž: Bošnjaci danas ponavljaju srpske greške

Ravnatelj Hrvatskog dokumentacijskog centra Domovinskog rata u BiH Željko Raguž istaknuo je da je glavni razloga krvavog raspada Jugoslavije bila srpska hegemonija, te da sličnu pogrešku u BiH danas čine bošnjački političari.

“Današnja BiH na sličan način je talac bošnjačke politike koja se ne želi odreći hegemonije, prije svega prema Hrvatima. Budućnost zemlje ovisi o tome hoće li Bošnjaci ponoviti pogreške srpske strane”, rekao je Raguž.

Na tribini su o povijesnim okolnostima, ratu i posljedicama te mirovnim pregovorima koji su doveli do okončanja rata i današnjem položaju Hrvata u BiH govorili i ravnatelj Hrvatskog memorijalno-dokumentacijskog centra Domovinskog rata Ante Nazor te dr. Ivo Lučić s Hrvatskog instituta za povijest.

Dr. Lučić je ocijenio kako BiH ima izbor između toga da bude provizorij s privremenim rješenjima koja mogu generirati nestabilnosti, krize i konflikte ili pak postići unutarnji dogovor i sebi osigurati europsku budućnost. Pri tome je pojasnio da kao i u slučaju utemeljenja Herceg-Bosne i danas hrvatska politika inzistira na očuvanju političkog subjektiviteta i nacionalnog identiteta u BiH, što se pokušava osporiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: Narod.hr/h
Photo: Bartlomiej Mostek/flickr

Pročitaj više

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Frendica.hr

Glas naroda

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci