Memorandum Obavještajnog odbora koji je 4. veljače 2018. godine dan na uvid javnosti, pokazao je kako je dokument ” dosje Steele” na kojem je temeljeno prisluškivanje Donalda Trumpa, naručen i plaćen od strane ljudi bliskih Demokratskoj stranci i izbornom stožeru Hillary Clinton. Memorandum je nadalje pokazao kako bez ili sa njim nije bilo moguće dobiti legitimni i legalni FISA nalog za prisluškivanje te kako su Ministarstvo pravosuđa i FBI bili upoznati s bezvrijednošću dosjea te unatoč tome zatražili nalog, pa otpustili Steelea da bi zatim na temelju istog dokumenta nalog za prisluškivanjem i produljili.
Specijalna istraga Davida Muellera
Tim je memorandumom bio srušen narativ Hillary Clinton o Trumpovoj suradnji s Rusima i namještanju izbora. Ipak, postojala je i specijalna istraga koju je vodio specijalni istražitelj David Mueller. Na temelju Muellerove istrage podignute su optužnice protiv 13 Rusa i 3 ruske kompanije za pokušaj izazivanja kaosa organiziranjem prosvjeda za i protiv Trumpa, te za bankovnu prijevaru i krađu identiteta. Povodom podizanja spomenute optužnice zamjenik državnog odvjetnika Rod Rosenstein izjavio je 16. veljače kako “Nema naznaka u ovoj optužnici da je takvo inkriminirano ponašanje izmijenilo ishod izbora”, te je dodao da nema naznaka da je ijedan Amerikanac bio sudionik ilegalnih aktivnosti”.
Iako je sve upućivalo na to kako definitivno ne postoje dokazi da je američki predsjednik Donald Trump bio u dosluhu s Rusima, David Mueller je ipak nastavio istragu te je dao uhititi čak i osobnog Trumpovog odvjetnika iz neodređenih razloga. Kako predsjednik ima ovlasti u bilo kojem trenutku smijeniti specijalnog istražitelja; a što su mnogi Trumpovi savjetnici predlagali on to nije učinio jer je zamjenik državnog odvjetnika osobno došao u Bijelu kuću poručiti kako predsjednik Trump definitivno nije predmetom istrage o ruskom miješanju u predsjedničke izbore.
Istraga specijalnog savjetnika Muellera srušila sve nade ljevice o Trumpovom dosluhu sa Rusima
Krug se steže oko Clinton-Obama miljea
Međutim, u zadnja četiri dana je došlo do velikog preokreta u istrazi. U članku kojeg ne Narod.hr objavio pod naslovom “Memorandum – skandal veći od Watergatea, suodgovorni Obama i Clinton, Trump je tek na potezu” spomenuta je mogućnost istrage nad bivšim direktorom FBI-a Jamesom Comeyem, zamjenikom direktora Andrewom McCabejem i Hillary Clinton.
Jedanaest Republikanskih zakonodavaca poslalo je 18. travnja ministru pravosuđa Jeffu Sessionsu preporuku za istragu nad Comeyem, McCabeom, Clinton, Lorettom Lynch – bivšom Ministricom pravosuđa u Obaminom mandatu, ali i nad FBI-evim agentom Peterom Strzokom i njegovom ljubavnicom i pravnicom u FBI-u Lisom Page. Sumnja se da Hillary Clinton prekršila zakon kada je preko tvrtke GPS Fusion platila istragu protiv Donalda Trumpa. Sumnja se da je Comey prekršio zakon kada je propustio pokrenuti istragu protiv Hillary Clinton, zato jer je davao transkripte svojih razgovora sa predsjednikom Trumpom, označene tajnom, svom prijatelju novinaru te zato jer je lagao zakonodavcima.
Prodaja uranija i prijetnje
Loretta Lynch je, kažu zakonodavci, prekršila zakon kada je prijetila doušniku FBI-a zbog toga što je pokušao odati informacije vezane uz prodaju uranija kanadskoj korporaciji koja je u vlasništvu Rusa. Sumnja se da je zamjenik direktora FBI-a Andrew McCabe lagao čak četiri puta istražiteljima, oko curenja informacija koje je organizirao. Na kraju, sumnja se da je FBI-ev agent Strzok pokušavao spriječiti istragu oko privatnog e-mail servera Hillary Clinton koji je koristila za komunikaciju kao državna tajnica.
Zamjenik direktora FBI-a lagao istražiteljima tri puta
Već idući dan, 19. travnja objavljeno je kako je Glavni inspektor Ministarstva pravosuđa Horrowitz završio istragu oko curenja informacija, te kako je zaključeno da je bivši zamjenik direktora FBI-a Andrew McCabe lagao istražiteljima u najmanje tri slučaja. Ovaj konkretan slučaj bit će tek početak raspetljavanja kompleksne mreže “urotnika” , najvjerojatnije američkih državljana koji su htjeli ilegalno utjecati na predsjedničke izbore 2016. godine, a potom za isto okriviti Donalda Trumpa.
Memorandum – skandal veći od Watergatea, suodgovorni Obama i Clinton, Trump je tek na potezu
Rusi ne stoje iza Wikileaksa, ali CIA stoji iza “dosjea Steele”?
Devetnaestog travnja, javnosti se obratio republikanac Dana Rohrabacher, te je u razgovoru za radio SiriusXM, kaza jeo kako mu je Julian Assange u razgovoru rekao da ima fizički dokaz kako mu Rusi nisu predali nestale e-mailove Hillary Clinton sa privatnog servera. Naime, Clinton je govorila da su Rusi hakirali njene servere te ih predali Assangeu, a sve kako bi pomogli Trumpu da dobije izbore. Rohrabacher je između ostaloga rekao kako je bio na pragu dogovora s Assangeom da mu se ti dokazi i predaju, ali da je specijalni istražitelj Mueller bio prepreka da do dogovora i dođe.
Već 20. travnja otkriveno je kako je bivši šef CIA-e John Brennan tajno putovao u Moskvu što se poklapa sa vremenom kada je i kreiran “dosje Steele”, a to je na tragu s informacijom koju je Narod.hr objavio u već navedenom članku; kako su dosje Steele koristile obavještajne agencije; CIA, ODNI, NSC & NSA u izradi Zajedničke Procjene obavještajne zajednice potrebne za pokretanje protuobavještajne istrage, između ostaloga i istrage ruskog miješanja u američke izbore, ideje pokrenute od same Hillary Clinton, a odobrene od tadašnjeg predsjednika Baracka Obame.
Što će Trump poduzeti?
Donald Trump se do sada služio taktikom, glasno se buni i u tišini radi, stoga je čekao čak 2 mjeseca nakon otkrića da je dosje Steel ilegalan kako bi povukao prvi potez. Predsjednik SAD-a je u svoj pravni tim pozvao, tj. vratio svog bliskog suradnika i bivšeg gradonačelnika Rudya Giulianija, da bi 2 dana nakon toga na svom Twitter profilu napisao: “James Comey je ilegalno slao tajne dokumente medijima, kako bi se pokrenula Specijalna istraga? Dakle, Specijalna istraga je temeljena na ilegalnom aktu? Stvarno, da postoji itko tko ne zna što to znači?” Iz toga se može zaključiti kako bi specijalna istraga specijalnog istražitelja Davida Muellera mogla završiti kao i prisluškivanje na temelju “dosjea Steele”. Proglašeno ilegalnim i s posljedicama za njegove kreatore.
Izvor: narod.hr/Breitbart
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.