800.000 eura odštete za liječničku pogrešku tijekom porođaja

Foto: fah

Roditelji djeteta iz Nove Gorice, koje je zbog loše odluke liječnika rođeno s cerebralnom paralizom te se ne može kretati niti govoriti, dobili su još uvijek nepravomoćnom presudom odštetu od 800.000 eura, što je do sada jedna od najvećih odšteta koju su slovenski sudovi dosudili za slučajeve liječničkih pogrešaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slučaj žene I.T.J., koja je u rodilište u Postojni došla s uputnicom koja je preporučivala porod carskim rezom, ali se liječnik odlučio da će je poroditi prirodnim putem iako je imala suženje zdjelice, a da joj nije objasnio rizike vaginalnog poroda, vukao se je na sudovima 11 godina. Odšteta od 800.000 eura roditeljima je dodijeljena u ponovljenom suđenju, nakon što je prvotna osuđujuća presuda s još višom odštetom od 840.000 eura bila poništena zbog proceduralne greške.

Sud je visinu odštete izračunao prema sumi 400 prosječnih mjesečnih plaća, plus kamate za razdoblje od kada je prijavljen sudu i liječničkoj komori, no rodilište je najavilo da će se na presudu žaliti.

Roditelji djeteta koje je duševno normalno razvijeno, ali ne može govoriti niti se kretati te je 24 sata na dan ovisno o tuđoj pomoći, izjavili su da žele biti sigurni da će ono ima financijsku potporu i brigu i onda kad oni o njemu više ne budu mogli skrbiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.