U aferu Rajski dokumenti upleteni i Slovenci

špijuni
Foto: Thinkstock

Najmanje 76 slovenskih državljana i tvrtki spominje se u dokumentima koji su procurili u aferi Rajski dokumenti (Paradise papers), među njima je i ime najvećeg slovenskog poreznog dužnika, ali se tu našao i nekadašnji ravnatelj slovenske porezne uprave Ivan Simič, navode u ponedjeljak slovenski mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dokumenti, nazvani “Rajski dokumenti” procurili su iz odvjetničke tvrtke Appleby, osnovane na Bermudima i tvrtke Asiaciti Trust iz Singapura, a nabavio ih je njemački list Sueddeutsche Zeitung i podijelio s Međunarodnim konzorcijem istraživačkih novinara (ICIJ).

Sa spomenutim konzorcijem surađuju i novinari ljubljanskog “Dela”, koji će idućih dana otkrivati koja su se slovenska poduzeća i osobe temeljem spomenute dokumentacije našla pod sumnjom da skrivaju novac u poreznim oazama i izbjegavaju plaćanje poreza u domovini.

Među njima je i Ivan Simič, koji je poslovanje svoje konzultantske tvrtke još u vrijeme dok je bio ravnatelj slovenske carinske uprave prebacio na Cipar, a sada djeluje i kao savjetnik onima koji u toj zemlji žele osnovati poduzeće, navodi “Delo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simič je za list izjavio da u tome ne vidi ništa sporno i da je stvar već više puta javno objašnjavao te da Cipar nije porezna oaza, jer se radi o članici Europske unije i da je Slovencima, kao zemlja u kojoj mogu minimizirati poreze, trenutno mnogo zanimljivija Malta.

No, među onima kojima je Simič preko svojih inozemnih tvrtki bio porezni savjetnik našao se i Zlatan Kudić, osnivač tvrtke koja se u Sloveniji vodi kao najveći porezni dužnik, navodi “Delo”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.