Austrijski visoki dužnosnik zadužen za narudžbe cjepiva protiv COVID-19 podnio je ostavku jer nije kupio sve dostupne doze cjepiva BioNTech/Pfizer.
Ministar zdravstva Rudolf Anschober potvrdio je u ponedjeljak kako je Clemens Auer zatražio da ga razriješi dužnosti.
“Auer me nije informirao o mogućnosti kupnje više od 31 milijuna već zajamčenih doza cjepiva putem rezervacije doza koje ne potražuju ostale zemlje članice”, kazao je Anschober.
Njegova ostavka uslijedila je nakon što je austrijski kancelar Sebastian Kurz kritizirao Europsku uniju zbog nedostatka transparentnosti u procesu distribucije.
Do sada je u Austriji koja broji 8,9 milijuna stanovnika cijepljeno 8,4 % ljudi. Češka, Slovenija, Bugarska i Latvija pridružile su se Austriji u pozivu na raspravu pri vrhu EU oko velike razlike u distribuciji cjepiva.
Narodna stranka (OVP) kancelara Kurza je pozvala Auera da podnese ostavku jer je propustio naručiti maksimalan broj doza putem spomenutog mehanizma, iako je Austrija imala dovoljno sredstava, piše EuroNews.
Podsjetimo, Kurz je u petak sugerirao da su neke članice Europske unije možda potpisale “tajne sporazume” s tvrtkama koje proizvode cjepiva kako bi primile više doza nego što su imale pravo prema sporazumima na razini cijele EU. Istaknuo je kako distribucija cjepiva u Europskoj uniji nije u skladu s potrebama europskih zemalja.
Iako bi raspodjela cjepiva u EU-u trebala biti povezana s brojem stanovnika, u praksi to nije tako.
”Posljednjih tjedana mnogi su ostali začuđeni brzinom cijepljenja u Danskoj i malim količinama doza u Latviji. Ne dostavlja se u skladu s brojem populacije. Čini se da Malta ima tri puta više cjepiva od Bugarske, a Nizozemska dvostruko više od Hrvatske”, rekao je Kurz.
U svom je odgovoru Komisija poručila kako se neke zemlje nisu prijavile za sva cjepiva na koja su imale pravo, a druge su otkupile dodatne doze. Komisija je istaknula kako je željela strogu proporcionalnu raspodjelu, ali nacionalne su se vlade EU odlučile za fleksibilniji pristup, piše Politico.
“Na državama članicama bilo bi da pronađu sporazum ako se žele vratiti proporcionalnoj osnovi”, navela je Komisija u priopćenju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa