Magarac i slon simboli su američkih stranaka: Znate li zašto?

magarac
Izvor: iStock by Getty Images

Obje političke stranke u SAD-u imaju simbol životinje. Magarac je simbol demokrata, a slon republikanaca. Te simbole stavljaju posvuda: na šešire, bedževe, majice i šalice. Ali kako su oni nastali?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Simbol magarca datira od predsjedničke kampanje Andrewa Jacksona iz 1828. Jacksonovi protivnici nazvali su ga jackass, što je na engleskom izraz za magarca. Ipak, Jackson se posljednji smijao. Stavio je magarce na postere za svoju kampanju – i pobijedio. Autori političkih karikatura produbili u vezu između demokrata i magaraca. Najpoznatiji je bio Thomas Nast, poznat kao “otac američkih karikatura”. Njemu se pripisuje i popularizacija republikanskog slona.

>Kovač: Demokrati su morali slomiti Bidena da bi sebe spasili

Njegovi satirični crteži objavljivali su se u časopisu Harper’s Weekly u 1870-ima, ali republikanski slon prvi put se pojavio mnogo ranije u novini koja je podržavala Abrahama Lincolna, Father Abraham. Slon drži transparent koji slavi vojne pobjede Unije. Riječ je o igri s izrazom “viđanje slona”, kojeg u vojnici koristili tijekom Građanskog rata, a znači ulazak u borbu, piše N1.

Republikanci su s vremenom sve snažnije prigrlili simbol slona. Predsjednik Gerald Ford i njegova supruga Betty u svom su domu u Kaliforniji imali “sobu sa slonovima”. Godine 1984., predsjednik Ronald Reagan dobio je mladunče slona od predsjednika Šri Lanke. Danas republikanci slona smatraju službenim simbolom stranke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>SAD: Republikanci iz Arizone žele da se u školama uči o brutalnosti komunizma

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.