Britanski premijer Johnson: Novi referendum o Brexitu bio bi katastrofa za UK

epa07739271 A grab from a handout video made available by the UK Parliamentary Recording Unit shows British Prime Minister Boris Johnson gives his inaugural speech at the House of Commons parliament in London, Britain, 25 July 2019. Johnson gave his first speech as Prime Minister after the Queen appointed him the previous day. EPA/UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT / HANDOUT MANDATORY CREDIT: UK PARLIAMENTARY RECORDING UNIT HANDOUT EDITORIAL USE ONLY/NO SALES

Novi britanski premijer Boris Johnson u četvrtak je rekao kako Europska unija ima mnogo razloga za kompromis oko Brexita, da bi novi referendum oko izlaska iz tog saveza predstavljao katastrofu za njegovu državu te da neće biti novog glasovanja o škotskoj neovisnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Johnson je u prvom obraćanju britanskom parlamentu na novoj funkciji obećao “početak novog zlatnog doba” i Britaniju koja će biti “čista, zelena, bogata, ujedinjena, samouvjerena i ambiciozna”, prenosi BBC.

Otkrio je i da je zadužio Michaela Govea, bivšeg ministra okoliša i velikog zagovornika izlaska iz Europske unije, da pripremi Brexit bez dogovora s EU-om, dodavši kako će se prava Europljana u Britaniji zaštititi. Novi britanski premijer insistira na tome da Britanija napusti EU 31. listopada bez obzira hoće li do tada imati sporazum s EU ili ne.

Najavio je da će tražiti promjenu dogovora koji je s Bruxellesom ranije postigla Theresa May, a koji je više puta odbačen u britanskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zašto pretpostavljamo da naši EU prijatelji neće htjeti kompromis? Mislim da imaju sve razloge da ga žele postići, i to je ono što ćemo tražiti”, rekao je Johnson.

Odbacio je ideju o novom referendumu o izlasku, nazvavši to katastrofom i upozorivši da se onda ne bi moglo zabraniti ni Škotskoj da održi novo glasovanje o neovisnosti od Ujedinjenog Kraljevstva.

Škotska premijerka Nicola Sturgeon u četvrtak je u svom prvom pismu Johnsonu poručila da se raduje raspravljati s njim o njezinim prijedlozima za novi referendum o neovisnosti, podsjetivši ga da je analiza škotske vlade pokazala da će izlazak iz EU Škotsku koštati 100 tisuća radnih mjesta, piše britanski Guardian.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi britanski premijer je odbacio taj prijedlog i ističe da je Škotska svoju odluku donijela 2014. godine. Tada je 44,7 posto Škota glasalo za neovisnost, a 55,3 posto za ostanak u UK-u.

No dvije godine kasnije, na referendumu o članstvu u Europskoj uniji, 62 posto Škota je glasalo za ostanak u tom savezu, kao i Sjeverna Irska s 55,8 posto. Engleska je izabrala odlazak s 53,4 posto, kao i Wales s 52,5 posto.

Bruxelles: Nema popuštanja oko irskog backstopa, sastanak s Johnsonom uskoro

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska komisija neće ponovno pregovarati o sporazumu o izlasku Velike Britanije iz Europske unije kada je u pitanju rješenje granice s Irskom, kazala je u četvrtak u Bruxellesu glasnogovornica Komisije Mina Andreeva, unatoč današnjim najavama novog britanskog premijera Borisa Johnsona da će tražiti promjene dosadašnjeg sporazuma o Brexitu, posebice kada je riječ o granici.

Europska komisija “neće ponovno otvoriti sporazum o povlačenju kad je u pitanju backstop (irska granica)”, rekla je glasnogovornica govoreći o graničnom rješenju koje bi trebalo spriječiti povratak tvrde granice između Irske i Sjeverne Irske.

Izvršno tijelo EU-a voljno je razmotriti političku deklaraciju o budućim odnosima, rekla je Mina Andreeva u Bruxellesu, no ne sam sporazum.

“Očekujemo da Velika Britanija ispuni svoja obećanja da izbjegne tvrdu granicu dok štiti irsko mjesto na unutarnjem tržištu”, rekla je glasnogovornica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Očekuje se da će se predsjednik Komisije Jean-Claude Juncker uskoro sastati s Johnsonom, rekla je ona bez navođenja konkretnih detalja.

Novi britanski premijer inzistira na tome da Britanija napusti EU 31. listopada bez obzira hoće li do tada imati sporazum s EU ili ne.

Boris Johnson kazao je u svom inauguralnom govoru pred parlamentom u četvrtak kako treba napustiti tzv. “backstop”, rješenje vezano uz granicu s Irskom kojim se željelo onemogućiti povratak tvrde granice između Republike Irske i Sjeverne Irske, da bi se ostvario pomak vezan uz Brexit.

“Mora biti jasno shvaćeno da put prema sporazumu o Brexitu ide preko napuštanja backstopa”, rekao je Johnson pred parlamentom.

Barnier rekao da su zahtjevi Borisa Johnsona “neprihvatljivi”

Zahtjevi za izmjenu ugovora o istupanju koje je iznio britanski premijer Boris Johnson su “neprihvatljivi” i Europska Unija se treba pripremiti na izlazak Ujedinjenog Kraljevstva bez dogovora, upozorio je u četvrtak pregovarač EU-a Michel Barnier.

Boris Johnson “je rekao da, ako se želi postići dogovor, treba ukloniti zaštitni mehanizam (o irskoj granici). To je naravno neprihvatljivo i nije u ovlasti Europskog vijeća”, rekao je Michel Barnier u elektroničkoj poruci poslanoj predstavnicima 27 država članica koju je France Presse u četvrtak dobio na uvid.

“Kao što pokazuje njegov prilično ratoboran govor, moramo se pripremiti na to da će on dati prednost planiranju izlaska ‘bez dogovora’, dijelom zato da izvrši pritisak na jedinstvo EU-a dvadeset sedmorice”, dodao je Barnier i pozvao članice da održe jedinstvo.

“Osnovno za našu stranu je da ostanemo mirni, držimo se naših načela i smjernica te pokažemo solidarnost i jedinstvo preostalih 27 članica”, napisao je Barnier u pismu.

“Ostajem na raspolaganju tijekom ljeta za razgovore s Ujedinjenom Kraljevinom”, dodao je Barnier.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.